Paylaşım

Softbank Hindistan’lı Zomato’ya 400 Milyon Dolarlık Yatırım Yapmayı Planlıyor!


 

Japon Softbank, Hindistan'ın yemek dağıtım piyasasında Zomato'ya büyük bir yatırım yatırım yapacak. İşte ayrıntılar;

Softbank’ın Hindistanlı girişim Zomato’yu satın alacağı yönündeki haberler manşetlerde yere etti. Zira bu hamle, hem yemek girişimlerinin hem de Hindistan Pazarının ne kadar cezbedici olduğunu konusunda bir kez daha fikir verdi. Ayrıca Softbank’ın Zomato’yu, Wal-Mart’ın Hindistanlı Flipkart’ı satın alma sürecinin hemen ardından bünyesine katmak istemesi de dikkat çekti.

İlk olarak The Economic Times’ın duyurduğu haberde; Softbank’ın yemek teslimatı girişimi Zomato ile ön görüşme aşamasında olduğu ve girişime yatırım yapmak istediği belirtildi. Kaynakların yaptığı açıklamalara göre; Softbank’ın Hindistan yemek teslimatı piyasasını araştırdığı ve bu alana 200 ila 400 milyon dolar arasında yatırım yapmayı planladığı söylendi.

Diğer taraftan; Japon devin daha önce de Zomato benzeri bir girişim olan Swiggy ile görüşme yaptığı duyulmuştu.

Softbank Hindistan'lı Yemek Dağıtım Girişimleri GörüşüyorGeçen yılın sonlarında Softbank’ın Swiggy’ye 250 milyon dolarlık yatırım yapacağı belirtilmiş fakat sonrasında konuyla ilgili bir gelişme yaşanmamıştı.

Ve ortaya atılan son iddia, Softbank’ın Swiggy yerine Zomato’ya, hatta belki de her ikisine birden yatırım yapacağını düşündürmeye başladı. Neticede; Hindistan’ın gıda dağıtım pazarı hızla büyüyor ve yatırımcıları kendisine çekiyor.

Öyle ki bu yılın başlarında RedSeer Consulting’in yayınladığı bir raporda günlük sipariş hacminin Eylül 2017’ye kadar ikiye katlanarak 460 binlere ulaştığı belirtilmişti.

Softbank Zomato ile Görüşüyorİlaveten; Nisan ayında da söz konusu pazarın büyüklüğü 740 milyon dolar olarak kaydedilmişti. Neticede ülkedeki gıda dağıtım pazarının büyümesi, Uber’in piyasaya giriş yapmasıyla birlikte artan ulaşım ağlarını akıllara getiriyor. Bu noktada; Softbank’ın hem Ola hem de Uber’de hissesinin bulunması dikkat çekiyor.

Çünkü geçen yıl Foodpanda’yı satın alan Ola‘nın da Mayıs 2017’de faaliyete geçen UberEats’in de kendi yemek dağıtım servisleri bulunuyor.

Softbank Zomato Anlaşması MuhtemelNeticede; Softbank’ın 2018 yılının sonuna kadar bir tercih yaparak gıda dağıtım piyasasına yeni bir hamleyle girmesi bekleniyor.

Zaten Softbank CEO’su Masayoshi Son da geçen ay yaptığı açıklamada, 2024’e kadar Hindistan’da 10 milyar dolarlık yatırım hedefi olduğunu belirtmişti. Bütün bunlar; Softbank’ın 24 ülkede faaliyet gösteren Zomato’yo yatırım yapma ihtimalini yükseltse de kesin bilginin ilerleyen aylarda açıklanacağı öngörülüyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın