Yatırım yapmaya başla!

Softbank’tan Alman Wirecard’ın Yüzde 6 Hissesi için 1 Milyar Dolar Yatırım

Softbank önde gelen elektronik ödemeler şirketi Wirecard’ın yaklaşık yüzde 6 hissesi için 1 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. Detaylar haberimizde;
Softbank’tan Alman Wirecard’ın Yüzde 6 Hissesi için 1 Milyar Dolar Yatırım

Japon teknoloji devi Softbank, dijital ödemeler konusunda stratejik bir ortaklığın parçası olarak Alman finansal teknoloji firması WireCard’a 900 milyon euro (1 milyar dolar) yatırım yapacağını açıkladı. Wirecard Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 5 yıl vadeli geri dönüştürülebilir tahviller ihraç ederek sermayeyi artıracağını ve onları yalnızca Softbank’a satacağını açıkladı.

Bonoların firmada neredeyse yüzde 6’lık bir hisseye dönüşeceği belirtilirken anlaşmanın hala Wirecard hissedarlarının onayına tabi olduğu kaydedildi. Wirecard anlaşmanın iki şirketi dijital ödemeler konusunda birleştireceğini söylerken Softbank’ın geçen yıl Commerzbank’ı Almanya’nın DAX Endeksi’nde yerinden eden firmaya Güney Kore ve Japonya’da genişlemesi için yardım edeceği aktarıldı.

Wirecard CEO’su konuyla ilgili; “SoftBank’ta, hem yeni teknolojilere olan tutkumuzu paylaşan hem de en son yeniliklere küresel ölçekte önderlik etmeye yönlendiren bir ortak bulduk” dedi.

Wirecard CEO’su Softbank Ortaklık Açıklaması Markus Braun ayrıca Softbank ile ortaklıkları sayesinde erişimlerini ve ürünlerini Doğu Asya pazarlarına genişleteceklerini, böylece Asya’daki konumlarını daha da güçlendireceklerini vurguladı. Alman ödemeler şirketinin hisseleri açıklamalar üzerine Çarşamba günü Almanya’nın mavi çip endeksinde yüzde 10 civarında artış gösterdi. Nitekim analistler Münih merkezli firmanın Asya’daki faaliyetlerini genişletmesine olanak tanıyacak olan yatırımı bir güven oylaması olarak memnuniyetle karşıladılar.

İlgili haberlerde 1999 yılında kurulan Wirecard’ın geçen yıl Commerzbank’ı DAX Endeksi’ndeki yerinden etmesine rağmen hisselerin son zamanlarda düştüğü hatırlatıldı.

Wirecard Hisseleri  Softbank Ortaklık Açıklaması YükseldiÇünkü e-ticaretle birlikte artan dijital ödemelere doğru küresel eğilimden faydalanan Wirecard’ın hisseleri Eylül ayının başından bu yana Financial Times’ın iddialarıyla yüzde 38 civarında değer kaybetmişti.

Financial Times, Wirecard’ın Asya operasyonlarındaki personelinin şişirilmiş gelir rapor ettiğini öne sürmüş, bu da haliyle yatırımcı güvenini zedeleyerek hisselerde baskı yaratmıştı. Wirecard daha sonra Financial Times’ı raporlaması nedeniyle dava ettiğini söylemiş, sahtekarlık iddialarını araştıran hukuk firması suçların işlendiğine dair kanıt bulsa da şirketin genel merkezinin herhangi bir kötüye kullanmadan suçsuz olduğunu bildirmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum