Yatırım yapmaya başla!

Softbank ve Suudi Arabistan Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Projesi için Anlaştı!

Suudi Arabistan ile Softbank, dünyanın en büyük güneş enerjisi projesi için düğmeye bastı. İşte anlaşmanın detayları;
Softbank ve Suudi Arabistan Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Projesi için Anlaştı!

Vizyon 2030 kapsamında pek çok ülkeyle görüşen ve bir dizi ortaklık projesine imza atan Suudi Prens Muhammed bin Salman, dün Softbank CEO’su Masayoshi Son ile görüştü.

New York’ta gerçekleşen görüşme, Muhammed bin Salman’ın en büyük doğrudan yatırım fonu olması amacıyla Softbank ile Suudi Arabistan’ın 100 milyar dolar sermayeli ortak bir fon kurduklarını açıklamalarından aylar sonra yapıldı.

Veliaht Prensin ilk kez takım elbiseyle görüntülendiği ve dev şirketin yanında Softbank Vizyonu’nun yatırımcılarıyla bir araya geldiği görüşme, manşetlerde yer etti.

Suudi Prens Softbank CEO'su İle Görüştü Zira Suudi Arabistan ile Japon Softbank, dünyanın en büyük güneş enerjisi projesi için düğmeye bastı. 2030 yılında tamamlanacak olan projenin inşasına bu sene başlanacağı belirtilirken, tesisin 2019 yılında elektrik üreteceği söylendi.

İlaveten açıklamalara göre; 200 gigavatlık projenin 200 milyar dolara mal olacağı ve ülkede 100 bin kişilik istihdam yaratacağı ifade edildi.

Suudi Arabistan Softbank Projesi 200 Milyar Dolar Ülke çapına yayılması planlanan dev projenin, 7.2 gigavatlık ilk iki bölümün inşasına bu yıl başlanacak ve planlara göre bu iki birimin maliyeti 5 milyar doları bulacak. Softbank CEO’su Masayoshi Son’e göre; ilk birimlerin inşasının tamamlanması ile elde edilecek gelir projenin finansmanında kullanılacak.

Diğer taraftan; dev proje Suudi Arabistan’ın elektrik üretimi için kullandığı petrol miktarını azaltarak, bu alanda 40 milyar dolarlık tasarruf sağlayacak.

Güneş Enerjisi Projesi Petrolden Tasarruf Sağlayacak 100 bin kişilik istihdamla ülkenin milli gelirini 12 milyar dolar artıracağı düşünülen proje, dünyanın en büyük güneş enerjisi projesi olarak tarihe geçecek. Ayrıca her birim için 25 yıllık uzun satın alımı anlaşmaları yapılacak. Tüm bunlara ek olarak; Softbank’ın Suudi Arabistan’ın teknoloji kenti NEOM’a da yatırım yapacağı haberinden bahsedelim.

Nitekim geçen yıl Kasım ayında çıkan haberlere göre; Softbank’ın Suudi Arabistan’a 25 milyar dolarlık yatırım yapacağı açıklanmıştı.

Softbank CEO'su Suudi Arabistan Yatırımları Ve bu miktarın 15 milyar doları; ülkenin çok konuşulan teknoloji kenti NEOM’a yapılacaktı. Ayrıca yenilenebilir enerji ve güneş enerjisi alanında Saudi Electricity Co.’ya 10 milyar dolar yatırım yapmayı planladığı kaydedilmişti.

Neticede; Suudi Arabistan’ı baştan aşağıya değiştirmeye kararlı olan ve bunun için sürekli yeni anlaşmalara imza atan Muhammed bin Salman’ın daha ne gibi projelere imza atacağı merakla bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum