Yatırım yapmaya başla!

Softbank’ın Mobil Birimi Japonya’nın En Büyük Halka Arzında Hayal Kırıklığı Yarattı

Japon Softbank, bugün Japonya’nın en büyük IPO’su olarak tarihe geçti ancak sonrasında hisselerde yüzde 12’nin üzerinde düşüş yaşandı. Detaylar aşağıda;
Softbank’ın Mobil Birimi Japonya’nın En Büyük Halka Arzında Hayal Kırıklığı Yarattı

Softbank yerli telekomünikasyon ünitesini halka arz edeceğini aylar önce açıklamış, Japonya’nın son 20 yılda gördüğü olası en büyük IPO’su hakkında pek çok yorum yapılmıştı. Nihayetinde beklenen an geldi ve Softbank’ın mobil birimi gerçekten de Japonya’nın en büyük IPO’su olarak tarihe geçmeyi başardı.

Çarşamba günü Tokyo Borsası’nda işlem görmeye başlayan Softbank’ın mobil birimi, yüzde 6.40 daha düşük fiyattan açılış yaptıktan sonra yüzde 10’un üzerinde düşüş gösterdi. Şirketin Masayoshi Son’ın Softbank Group’unun mobil birimi olduğu, grubun ayrıca Yahoo Japan ve Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın önemli miktarda hissesine sahip olduğu bilgileri verildi.

Softbank daha önce belirlediği 1500 Japon yeni seviyesinden düşük 1.463 Japon yeni seviyesinden açılış yaptı.

Japonya'nın En Büyük Halka Arzı Hayal Kırıklığı YarattıBeş yöneticinin, 2 trilyon yeni (18 milyar dolar) aşması beklenen halka arz zili çaldığı, törende konuşmasalar da piyasa kapanışından sonra ilk günkü sonuçları bir basın toplantısında duyurmalarının beklendiği söylendi. Öte yandan, Softbank hisselerinin daha önceki seanslarda yüzde 12’nin üzerinde düştüğü fakat öğleden sonraki seansta yüzde 10.8 düşüşle 1,338.00 yen seviyesinde olduğu bildirildi.

İlgili haberde Softbank’ın NTT Docomo ile KDDI’nın ardından Japonya’nın üçüncü en büyük mobil telefon şirketi olduğu fakat piyasada doyun endişelerinin yükseldiği kaydedildi.

Softbank'ın Mobil Birimi Hisseleri Düştü Çünkü online perakendeci Rakuten de bir mobil lisans edinmişti ve gelecek yılın Ekim ayında hizmet vermeye başlayacaktı. Ayriyeten Japonya’nın mobil telekomünikasyon marketi dünyanın üçüncü en büyük marketiydi ve hükümet şirketlere fiyatları düşürmeleri için baskı yapıyordu. Japon pazarındaki rekabete ilişkin endişelerin yanı sıra SoftBank, Eylül ayının sonu itibariyle 18 trilyon yen seviyesindeki borcu ve 6 Aralık’ta yaşanan şebeke hizmeti kesintisinden dolayı sorun yaşamıştı.

Dealogic’in sermaye piyasası uzmanı Romaine Jackson da; “bu listelemede Softbank’ özgü pek çok sorun var” diyerek görüş bildirdi.

Softbank'ın Mobil Birimi Halka Arzında Pek Çok Sorun VarBununla birlikte Jackson, Japonya’daki genel ekonomik ve politik çevrenin de destekleyici olduğunu söyledi. Bir diğer konunun ise Softbank’ın Huawei tarafından sağlanan donanım kullanımı olduğunu dile getirdi. Gerçi Softbank, Japon Nikkei’nin bildirdiğine göre önümüzdeki birkaç yıl içinde Huawei donanımını Ericsson ve Nokia’nınkilerle değiştireceğini açıklamıştı.

Yine de uzmanlar Huawei’nin Softbank’ın IPO’sunda bir endişe kaynağı olduğunu söyledi. Tokyo’da bir teknoloji şirketi olan ve halka arzdan 1000 hisse senedi alan Hideyuki Sakai de IPO’nun hayal kırıklığı yarattığını ve satın aldığı hisseleri yüksek bir temettü ödemesi bekleyerek bir süre elinde tutacağını aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum