Yatırım yapmaya başla!

Softbank Liderliğindeki Yatırım Dijital Banka OakNorth’u 2.8 Milyar $ Değerlemeye Ulaştırdı

Softbank’ın liderlik ettiği 440 milyon dolarlık yatırım, Birleşik Krallık merkezli finansal teknoloji şirketi OakNorth’u 2.8 milyar dolarlık değerlemeye ulaştırdı. Detaylar aşağıda;
Softbank Liderliğindeki Yatırım Dijital Banka OakNorth’u 2.8 Milyar $ Değerlemeye Ulaştırdı

İngiliz dijital banka OakNorth, Cuma günü yaptığı açıklamada Japon Softbank’ın liderliğindeki bir yatırım turunda 440 milyon dolar sağladığını belirtti. Dijital platformu üzerinden küçük ve orta ölçekli işletmelere borç veren firma, 390 milyon doları Softbank’ın 100 milyar dolarlık Vizyon Fonu’ndan, geri kalan sermayeyi de Clermont’tan kazandığını duyurdu.

Anlaşma üç yaşındaki firmaya göz alıcı bir 2.8 milyar dolarlık değerleme olanağı sunarak OakNorth’u Avrupa’nın en değerli özel fintech grubu haline getirdi. OakNorth’un duyuruları, şirketin Japon teknoloji devinden yeni bir nakit enjeksiyonu aldığını öne süren iddialardan saatler sonra geldi.

Finansman konusundaki spekülasyonlar, geçen yıl Times of London’un Softbank’ın OakNorth’la ve rakip İngiliz firma Revolut ile yatırım konusunda görüşmeler yaptığını öne sürmesiyle başlamıştı.

Softbank OakNorth Yatırım Spekülasyonları Öte yandan, yeni açıklanan yatırımın ardından konuşan OakNorth’un kurucusu ve CEO’su Rishi Khosla; “Softbank’ın sermayesiyle ve onların ağıyla işletme için sahip olduğumuz büyüme planlarını önemli ölçüde genişletebileceğimize karar verdik” dedi. “Dünya genelinde büyümekte olan KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarını destekleme misyonumuzla uyumlu olarak Softbank’ın mevcut güçlü yatırımcılarımızla birlikte gerçekten iyi bir yatırımcı olacağını düşündük.” ifadeleriyle de dikkat çekti.

OakNorth’un verdiği bilgiler arasında, finansal teknoloji şirketinin yeni sermayeyi ABD’ye genişleme sağlamak için kullanılacak olması da vardı.

OakNorth Yatırım ABD'ye Genişleme Kullanacak Şirket şu ana kadar çoğunlukla İngiltere pazarına odaklanmıştı ancak teknoloji platformunu diğer ülkelerdeki bankalara lisanslayarak yurtdışına da açılıyordu. Firma, yapay zeka destekli borç verme platformunu geleneksel olarak sürece dahil olan maliyetlerin birçoğunu keserken müşteriler için krediyi optimize etmenin bir yolu olarak gösteriyordu. Softbank’ın bir yatırımcı olarak eklenmesi de şirketin teknolojisini daha fazla banka ve kredi verene uluslararası alanda dağıtmasına yardım edecekti.

OakNorth’un teknolojisi şu anda Hollanda’nın NIBC Bankası tarafından kullanılıyordu. Dijital bankanın birincil halka arz ihtimalinin artıp artmadığı yönündeki sorulara ise Khosla, yakın dönemde bir IPO düşünmediklerini söyleyerek yanıt verdi. “Bütün mesele, neden halka açılmak gerektiğiyle ilgili. Bu sermayeyi artırmak için mi profili yükseltmek için mi yoksa mevcut hissedarlara likidite vermek için mi yapılacak? Şu anda bu sürücülerin hiçbirinin kapımıza dayanmadığını düşünüyoruz.” diyerek de düşüncesini açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum