Yatırım yapmaya başla!

Softbank Bünyesindeki İngiliz Çip Üreticisi ABD’li Treasure Data’yı Satın Alıyor!

Japon Softbank bünyesindeki İngiliz çip üreticisi ARM’ın ABD’li veri analizi şirketi Treasure Data’yı satın aldığı söylendi. İşte 600 milyon dolarlık anlaşmanın detayları;
Softbank Bünyesindeki İngiliz Çip Üreticisi ABD’li Treasure Data’yı Satın Alıyor!

Birleşik Krallık merkezli ARM Holdings Plc’nin ABD’li veri analiz şirketi Treasure Data’yı satın aldığı yönündeki haberler büyük yankı uyandırdı. Bloomberg’in konuyla ilgili kaynaklardan edindiği bilgilere dayanan habere göre; Softbank bünyesindeki İngiliz çip üreticisinin satın almada sona geldiği yazıldı.

600 milyon dolarlık değeriyle de dikkat çeken satın almanın ARM’ın Nesnelerin İnterneti (loT) kolunu güçlendireceği dile getirildi. Sonuçta Nesnelerin İnterneti; makinelerin durumunu takip edip aletlerin kullanım dışı hale gelmelerini engellediği için işletmeleri kendisine çekiyor. Ayrıca tüketiciler de bu tür verileri daha iyi ve daha kişiselleştirilmiş amaçlar için kullanabiliyor.

Birleşik Krallık’ın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan ARM’ın veri analizi şirketi Treasure Data’yı satın alması dikkat çekti.

Softbank İngiliz Çip Üreticisi ARM Treasure Data'yı Satın Aldı Zira 600 milyon dolar değerinde olan satın alma, hem büyüklüğü hem de amacıyla iş dünyasının ilgisini uyandırdı. Buna göre Softbank bünyesindeki çip üreticisi ARM’ın Treasure Data’yı alma sebebi Nesnelerin İnterneti alanına girme çabasının bir parçası olarak belirtildi. Keza ARM, Haziran ayında da Glasgow merkezli Stream Technologies’i satın aldığını duyurmuştu.

Kaldı ki 2000 yılında kurulan Stream Technologies, makineden makineye iletişimde ve Nesnelerin İnterneti’nde öncüler arasında yer alıyordu.

Softbank İngiliz Çip Üreticisi ARM Treasure Data'yı 600 Milyon Dolara Satın Aldı Kısacası; Arm’ın önce Stream Technologies’i ardından da Treasure Data’yı satın alması Softbank’ın Nesnelerin İnterneti’nde de iddialı olduğunu gösterdi. Bu noktada; ARM’ın Temmuz 2016’da Japon Softbank tarafından satın alındığını da belirtelim.

İngiltere merkezli ARM’ın, aralarında Apple ve Samsung’un da olduğu 300’den fazla teknoloji şirketine lisanslama yapan bir çip üreticisi olarak Softbank bünyesine dahil olması o dönemde epey konuşulmuştu.

Neticede; 32 milyar dolar değerindeki satın alma, Birleşik Krallık’ın en büyük teknoloji şirketi satışı olarak kayıtlara geçmişti.
Softbank Nesnelerin İnterneti Alanında Dev Hamle
 

Ve Softbank’ın böylesine büyük bir satın alma yapmasının tek nedeninin Nesnelerin İnterneti devrimi olduğu bildirilmişti. Kaynaklar, satın almanın Softbank’ın yapay zeka, sürücüsüz araba, loT, robotik gibi alanlardaki inanılmaz iştahının bir göstergesi olduğunu yazmıştı.

Nitekim Softbank, geçen yıl 100 milyar dolarlık Vizyon Fonu aracılığıyla teknoloji şirketlerine yaklaşık 34 milyar dolar yatırım yapmıştı. Şirketin yüksek profilli yatırımları arasında Slack Technologies’e 250 milyon dolarlık finansman turu ve Uber’den % 15 hisse alması vardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum