Yatırım yapmaya başla!

Softbank’ın Hisseleri %17 Yükseldi, CEO’su Günde 3 Milyar $ Kazandı!

Gelecek 11 ayda 600 milyar yen değerinde 112 milyon hisse için geri alım yapacağını açıklamasının ardından Softbank’ın hisseleri yüzde 17’den fazla yükseldi. Detaylar aşağıda;
Softbank’ın Hisseleri %17 Yükseldi, CEO’su Günde 3 Milyar $ Kazandı!

Japon dev Softbank’ın hisseleri Çarşamba günü CEO’su Masayoshi Son’un firmanın 3 aylık güçlü kazancını takiben hisse alımlarını açıklamasının ardından sıçradı. Zira Softbank Group 5.5 milyar dolarlık hisse geri alımı yapacağını duyurmuş, 11 ay içinde 600 milyar Japon yeni değerinde 112 milyon hisseyi geri alacağını bildirmişti.

Duyurunun ardında ise Japon firmanın mali yılının ilk üç çeyreğindeki net gelirinde yüzde 50’den fazla artış yaşanması vardı. İşte bu açıklama piyasalara da yansıdı ve şirketin hisseleri Perşembe günü yapılan işlemlerde yüzde 17’den fazla yükseldi.

Ayrıca açıklamada hisse geri alımının Softbank’ın yerli telekomünikasyon ünitesini halka arz etmesinden elde edilen gelirlerle finanse edileceği de belirtildi.

Softbank Hisselerinin %17 Yükseldi Hisse Geri Alım Halka Arz Kaynaklandı Aralık ayında gerçekleştirilen halka arz işlemi Japonya’nın son 20 yılda gördüğü en büyük IPO’su olarak tarihe geçmiş, Softbank söz konusu IPO’yla çok konuşulmuştu. Öte yandan dün açıklanan hisse senedi geri alımı hakkında konuşan bir yatırımcı, bunu “muazzam” olarak tanımladı. SooChow CSSD Capital Markets’te Japon hisse senetleri başkanı olan Andrew Jackson ise bugün verdiği demeçte; 2016’ya geri dönüldüğünde yaptıkları son büyük geri alımın 500 milyarlık alım olduğunu hatırlattı.

Hisselerin bundan sonraki 12 ay içinde iki katına çıktığını dile getiren Jackson, bunun gelecekte değer kilidini açıp açmayacağını söylemenin zor olduğunu anlattı.

Softbank Hisselerinin %17 Yükselişi Uzman Yorumları Ayriyeten Softbank CEO’sunun şirketteki yanlış fiyatlandırma hatasını telafi etmek istemiş olabileceğini çünkü yerel telekomünikasyon biriminin halka arz fiyatının çok yüksek olduğunu düşündüğünü aktardı. Geri alım; Softbank Corp’taki hisselerin 3’te 1’inin listelenmesiyle şirketin Aralık ayında 2.35 trilyon yen toplamasının ve Salı günü firmanın çeyrek faaliyet karında yüzde 24’lük artış olduğunu bildirmesinin ardından gelmişti.

Diğer taraftan analist Dan Baker da Perşembe günkü güçlü kazançların altında hisse geri alımının ötesinde başka nedenler olabileceğine dikkat çekti.

Softbank Dan Baker Uzman Yorumları Bunlardan bir tanesi Softbank’ın kazançlarının bireysel işletmelerin sonuçlarını tartışmak yerine parçaların toplam değerlerini vurgulamak için farklı bir şekilde sunulmasıydı. Ayrıca Softbank’ın Vizyon Fonu’nun performansı etrafındaki ek detaylara da işaret ederek Nvidia’daki kazancı korumak için önlem almanın da bugünkü sıçrama için katalizör olabileceğini söyledi.

Keza Softbank dünkü açıklamasında Nvidia’daki 3 milyar dolar değerin üzerindeki hisselerinin tamamını elden çıkardığını bildirmişti. İşte tüm bunlar, Softbank’ı yüzde 17’nin üzerinde yükseltti ve CEO’suna da bir günde çuvalla para kazandırdı.

Halihazırda Asya’nın en zengin adamlarından biri olan Softbank CEO’su Masayoshi Son, Perşembe günkü seansın ardından cebine milyarlarca dolar ilave etmiş olabilirdi. Şirketin internet sitesine göre Masayoshi Son 231,205,000 hisseye sahipti. Bu rakam hala doğruysa, mevcut sıçrama Son’u 343.34 milyar yen (3.12 milyar dolar) daha zengin hale getirmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum