Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

SoftBank Hisseleri, Yeni Geri Alım ve Özelleşme Stratejisiyle Yükseldi

SoftBank'ın hisse senetleri, kurucunun daha büyük bir hisseye sahip olması adına yeni bir stratejinin tartışıldığı haberleriyle yükseldi.
SoftBank Hisseleri, Yeni Geri Alım ve Özelleşme Stratejisiyle Yükseldi

SoftBank Group Corp.’un yeni bir strateji üzerine odaklandığı haberleri, hisselerin güçlü yükselmesini sağladı. Konuya aşina kaynaklara göre; kurucu Masayoshi Son’ın yeterince büyük bir hisseye sahip olana kadar tedavüldeki hisseleri kademeli olarak geri alarak özelleştirmek için bir strateji geliştiriliyor.

Bugünkü işlemlerde güçlü yükseliş kaydeden SoftBank Group Corp hisseleri, 7606 yen ile tüm zamanların yükseğini kaydetti.
SoftBank Hisseleri Tüm Zamanların En Yükseği
Grafik: MarketWatch

Güne 7070 yen seviyesinden başlayan hisseler, ilk seansı sakin geçirdi. İkinci seansa güçlü bir yükselişle başlayan SoftBank hisseleri, %5,57 oranında artıda 7489 yenden kapanış yaptı. Kapanış öncesinde 7606 yene kadar yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Hisselerin 1 yıllık getirisi %74,61 pozitif bölgede yer alırken, yılbaşından bu yana %57,46 değer kazandı.

Bahsi geçen stratejinin muhtemelen bir yıldan fazla süreceği ve şirketin art arda geri alımları finanse etmek için varlıklarını satmaya devam edeceği anlamına geldiği söyleniyor. Son kendisi daha fazla hisse satın almayacak, ancak şu anda yaklaşık %27 olan sahiplik payını, diğer yatırımcılar hisse sattıkça artıracak.

Yorumcular, Japon düzenlemelerine göre Son’un diğer hissedarları %66’ya ulaştığında, belki de prim ödemeden satış yapmaya zorlayabileceğini söylüyorlar. Kişilere göre plan; SoftBank düştüğünde kendi hissesini satın alma esnekliği veriyor. Resmi bir satın alma durumunda ise muhtelemen %25 civarında bir prim ödemesi gerekiyor.

Son Kasım’daki bir konferansta hisselerin düşmesi durumunda daha fazla hisseyi daha agresif bir şekilde geri satın alacağını söylemişti.
SoftBank Hisse Geri Alım Düzeyleri
Kaynak: Bloomberg

En az beş yıl boyunca özele gitme fikrini tartışan Son, SoftBank’ın hisseleri Mart ayında altüst olduğunda Elliott Management Corp ve Abu Dabi devlet varlık fonu Mubadala Investment Co. gibi danışmanlar ve kredi verenlerle görüşmelere başlamıştı.

Bankanın yaklaşık 50 milyar dolarlık piyasa değeri ve bunun üç katı değerinde olan varlıklarıyla bile bankaların ikna edilmesi zor oldu. Müzakerelere katılan bir kişinin olumsuz şartlar teklif ederek görüşmeleri baltaladığı da söylenmişti. Son ise borcunu ödemek ve hisse geri alımı için yaklaşık 43 milyar dolarlık varlık satma planı açıklamıştı.

Son şu anda nakit 80 milyar dolar üzerinde oturuyor. Güçlü ilk halka arz piyasası ise SoftBank’a yatırımlarda büyük kazançlar sağladı. Bankanın piyasa değeri, Mart’taki en düşük seviyesinden bu yana %160’ın üzerinde yükseldi. Hisse senedinin kontrolü dışındaki değeri de yaklaşık 87 milyar dolar düzeyinde bulunuyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum