Yatırım yapmaya başla!

Softbank, Grab Aracılığıyla Endonezya’ya 2 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Güneydoğu Asyalı araç paylaşım şirketi Grab, SoftBank Goup fonlarını kullanarak gelecek beş yıl boyunca Endonezya’ya 2 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.
Softbank, Grab Aracılığıyla Endonezya’ya 2 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Güneydoğu Asyalı araç paylaşım şirketi Grab, bugünkü açıklamasında SoftBank Group fonlarını kullanarak gelecek beş yıl boyunca Endonezya’ya 2 milyar dolar yatırım yapacağını bildirdi.

Yatırımın Endonezya’nın dijital altyapı gelişimini hızlandırmayı amaçlayacağı ve buna yerel şehirlerde elektrikli araçlar etrafında yeni nesil bir ulaşım ağı inşa etmek ile sağlık gibi önemli hizmetlerin yolunu geliştirmenin dahil olduğu söylendi.

SoftBank CEO’su Masayoshi Son konuyla ilgili bir açıklamasında, Endonezya’nın teknoloji sektörünün çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.

SoftBank CEO’su Endonezya Teknoloji Sektörü Büyük Potansiyel Sahip Daha geçtiğimiz gün 108 milyar dolarlık yeni fonunu gururla duyuran Masayoshi Son; “Endonezya’nın geleceğine Garb aracılığıyla 2 milyar ABD doları yatırım yapmaktan çok mutluyum” dedi. “Endonezya’nın geleceğine Garb aracılığıyla 2 milyar ABD doları yatırım yapmaktan çok mutluyum” dedi. Singapur merkezli Grab, Endonezya’nın Jakarta kentinde ikinci bir merkez inşa edeceğini de açıkladı. Girişimin SoftBank’tan toplamda elde ettiği yaklaşık 3 milyar dolarlık sermayeyi kullanarak Endonezya’ya 2 milyar dolarlık yatırım yapacağı vurgulandı.

Nitekim Mart ayında Grab, devam eden bir finansman turunun parçası olarak SoftBank’ın Vizyon Fonu’ndan 1.46 milyar dolar değerinde taze fon sağlamıştı.

Grab Endonezya 2 Milyar Dolar Yatırım SoftBank’ın yanı sıra yatırımcılar arasında otomobil üreticileri Toyota ve Hyundai Motor, ABD’li teknoloji devi Microsoft, Çinli Ping An Capital ve ABD merkezli varlık yönetim şirketi OppenheimerFunds vardı. Grab, Haziran ayında yaptığı açıklamada da yatırım yönetim şirketi Invesco’dan 300 milyon dolar garantilediğini aktardı. 14 milyar dolar değerlemede olan girişim, yıl sonuna kadar toplam sermayede yaklaşık 6.5 milyar dolar planladığını da dile getirdi.

Araç paylaşım ile başlayan girişim Uber gibi zaman içinde farklı platformlara genişleyerek, gıda teslimatı, mobil ödemeler ve küçük işletmelere borç verme gibi hizmetlere başlamıştı. Daha önce de Endonezya pazarının şirket için öneminden bahseden Grab yöneticileri, bugün 2017’den bu yana ülkeye 1 milyar doların üzerinde yatırım yaptıklarının üzerini çizdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum