Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Softbank Grab’e 500 Milyon Dolarlık Yatırım Yapmaya Hazırlanıyor!

Dün Toyota ile ortak girişimini duyuran Softbank’ın Grab’e 500 milyon dolar yatırım yapmak üzere olduğu söylendi. Detaylar şöyle;

Dün Japon otomobil üreticisi Toyota ile Monet Technologies isimli ortak girişimini duyuran Softbank, bugün de Grab’e yapmak üzere olduğu dev yatırımlar gündeme geldi. Reuters’ın adı açıklanmayan kaynaklardan edindiği bilgilere dayanan habere göre, Softbank’ın Grab’e 1 milyar dolarlık yatırım turu kapsamında 500 milyon dolarlık yatırım yapmaya hazırlandığı belirtildi. Softbank ya da Grab iddialar karşısında sessiz kalırken, yaşanan son gelişmeler yatırım iddialarının doğru olabileceğini gösterdi.

Mesela kaynaklar, Güneydoğu Asya’nın en büyük araç paylaşım şirketinin son yatırım turunda, 1 milyar dolar finansman beklediğini söyledi.

Güneydoğu Asya'nın En Büyük Araç Paylaşım Girişimi Grab Bu noktada, Grab’in daha önce de yatırım aradığı yönünde haberlerle gündeme geldiği hatırlatıldı. Keza geçtiğimiz haftalarda Endonezya’da büyümek için 1 milyar dolar yatırım alan Grab’in daha fazlasını istediği şeklinde haberler çıkmıştı. Haziran’da Toyota’dan 1 milyar dolarlık yatırım alan Grab, bu fonla yetinmeyerek daha fazla kaynak arayışına başlamıştı.

Grab’in Başkanı Ming Maa da arayışı doğrulayarak belirli yatırımcılar için finansmanı sürdüreceklerini dile getirmişti.

Softbank Grab Yatırım İddiaları Yeni kaynaklar, Singapur, Vietnam ve Tayland’da büyüme planları yapan Endonezyalı Go-Jek’le rekabet edebilmek için kullanılacak, girişim bölgeyle ilgili büyük planlarını gerçekleştirecekti. Öte yandan ilgili haberde 6 yaşındaki Grab’in Softbank, Didi Chuxing ve Toyota’nın önde geldiği yatırım turlarında toplam 6 milyar dolarlık kaynağa ulaştığı ve son birkaç aydan beri değerinin yaklaşık 11 milyar dolar olduğu bildirildi.

İlaveten Softbank’in o zamanlar 2 yaşında olan Grab’e ilk olarak 2014 yılında 250 milyon dolarlık yatırım yaptığı hatırlatıldı.

Softbank Grab 500 Milyon Dolar Yatırım Ayrıca Softbank’ın iddia edilen 500 milyon dolarlık yatırımı, Grab’in eçtiğimiz aylarda Uber’in Güneydoğu Asya faaliyetlerini satın aldığını düşününce de gayet mantıklı görünüyordu.

Nitekim Grab, dünyanın en hızlı büyüyen pazarlarından birinde; gıda teslimatı, elektronik para transferleri, mikro krediler, mobil ödemeler, araç paylaşımı gibi çeşitli hizmetler sunan büyük bir tüketici teknoloji grubuna dönüşme yolunda ilerliyordu.

Tüm bunların yanı sıra 500 milyon dolarlık yatırım iddialarının Softbank ile Toyota’nın ortak girişim haberleri üzerine gelmesi de dikkat çekti. Çünkü iki dev dünkü duyurularında, sürücüsüz araçlar ve mobilite servisler için ortaklı yapacaklarını belirtmişti.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle