Yatırım yapmaya başla!

SoftBank CEO’sundan Kaşıkçı Açıklaması: “Suudi Halka Sırtımızı Dönmeyeceğiz”

Softbank’ın milyarder CEO’su Masayoshi Son, Kaşıkçı cinayetinin şirketin Suudi Arabistan destekli Vizyon Fonu üzerinde bazı etkileri olabileceğini söyledi. Detaylar aşağıda;
SoftBank CEO’sundan Kaşıkçı Açıklaması: “Suudi Halka Sırtımızı Dönmeyeceğiz”

Softbank’ın milyarder CEO’su Masayoshi Son, Kaşıkçı cinayetinin şirketin Suudi Arabistan destekli Vizyon Fonu üzerinde bazı etkileri olabileceğini söyledi. 100 milyar dolarlık fon aracılığıyla hem Silikon Vadisi’nden hem de dünya çapından pek çok girişime milyar dolarlar yatıran Softbank’ın CEO’su, bugün gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili sessizliğini bozdu.

Patlak verdiği ilk günlerde şirketin hisselerinde bariz düşüşler yaratan olay hakkında ilk kez yorum yapan Masayoshi Son, Kaşıkçı cinayetinin Vizyon Fonu üzerinde bir miktar etkisinin olabileceğini duyurdu. Sonuçta, fonun Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun 45 milyar dolarlık katkısı ile yaratıldığı sır değildi.

Softbank CEO’su da konu hakkında açıklama yapması gerektiğinin farkına vararak, olayın Vizyon Fonu üzerinde etki yaratabileceğini kabul etti.

Softbank CEO’su Masayoshi Son Cemal Kaşıkçı Açıklaması Şirketin ikinci çeyrek sonuçlarının açıklanmasının ardından yatırımcı toplantısında konuşan Son; “olayla ilgili henüz net bir anlayışa sahip değiliz dolayısıyla sonuçları gözlemlerken dikkatli olmak isteriz” dedi. Son bunun yanında, şimdiye dek Suudi Arabistan’ın Kamu Yatırım Fonu’yla olan ilişkisinden dolayı Vizyon Fonu’nun yatırımını kabul etmeyeceğini söyleyen hiçbir şirketle karşılaşmadıklarını, ne var ki olayın Vizyon Fonu’nun yatırımlarında bir miktar etkisinin olabileceğini kaydetti.

Olayla ilgili endişelerini dile getirmek için Suudi Prens Muhammed bin Selman’la görüştüğünü vurgulayan Son, Selman’ın kendisine şunu dediğini iletti:

Softbank CEO’su Masayoshi Son Cemal Kaşıkçı Olayı Hakkında Muhammed bin Selman'la Görüştü “Bu olması gerek bir şey değildi.” Ayriyeten geçtiğimiz günlerde düzenlenen Çöldeki Davos’a katılmayı reddeden Masayoshi Son, buna rağmen yetkililerle görüşmek ve Kaşıkçı’nın ölümüyle ilgili endişelerini dile getirmek için ülkeyi ziyaret ettiğini anlattı. “Suudi insanlara sırtımızı çeviremeyiz” diyen Son, Softbank’ın Suudi Arabistan halkına karşı bir sorumluluğu olduğunun ve olayın ülke ile bağlarını sarsmayacağının üzerini çizdi.

Kaşıkçı cinayetinin korkunç ve son derece üzücü bir eylem olduğunu aktaran Son, şirketin sorumluların sorumlu tutulduğunu görmek istediğini belirterek şu açıklamayı yaptı:

Softbank CEO’su Masayoshi Son Suudi Halkına Sırtına Çevirmeyecek “Suudi Arabistan halkına karşı mali kaynaklarını yönetmelerine ve ekonomilerini çeşitlendirmelerine yardımcı olmak için fazlasıyla ciddiye aldığımız bir sorumluluk yüklendik. Olay bu kadar berbatken Suudi halkına sırtımızı çeviremeyiz çünkü biz onlara toplumlarını yeniden şekillendirme ve modernize etme çabalarında yardım etmeye çalışıyoruz.”

Tüm bunların ötesinde açıklamada Softbank’ın Temmuz – Eylül dönemindeki faaliyet karının bir önceki yılın 395.6 milyar Japon yeninden yüzde 80 artarak 705.7 milyar Japon yeni seviyesine ulaştığı bilgisi de verildi. Ve gösterişli gelirlerin en büyük nedeni Softbank’ın bahse girdiği teknoloji şirketlerinin yüksek değerlemeleri olarak belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum