Yatırım yapmaya başla!

Softbank Group 5.5 Milyar Dolarlık Hisse Geri Alımı Yapacak!

Softbank, gelecek 11 ay içinde 112 milyon adet hisse senedini geri alacağını açıkladı. Detaylar aşağıda;
Softbank Group 5.5 Milyar Dolarlık Hisse Geri Alımı Yapacak!

Japon Softbank Group, Çarşamba günü 5.5 milyar dolarlık hisse geri alımı yapacağını açıkladı. Keza şirket, teknoloji yatırımları için artan değerlemelerle desteklenen üç aylık faaliyet karında yüzde 60 artış olduğunu bildirdi. Önümüzdeki 11 ay içinde 600 milyar Japon yeni (5.5 milyar dolar) değerinde 112 milyon hisseyi geri alacağını bildiren Softbank, bunun hazine hissesi hariç tedavüldeki toplam hisse senetlerinin yaklaşık yüzde 10.3’üne tekabül ettiğini aktardı.

Hisse senedi geri alımı Softbank Group’un Aralık ayında yerel telekomünikasyon şirketinin hisselerinin üçte birini listelemesiyle 2.35 trilyon yen elde etmesinin ardından geldi. Kaldı ki şirket Salı günü de 3 aylık faaliyet karında yüzde 24’lük bir artış bildirmişti.

Softbank Group Ekim-Aralık çeyreğinde faaliyet karının bir önceki yılki 274 milyar yene kıyasla 438.3 milyar yen (3.99 milyar dolar) olduğunu açıkladı.

Sofbank Group 5.5 Milyar Dolarlık Hisse Senedi Geri Alımı Açıkladı Üçüncü Çeyrek Karı Yüzde 60 YükseldiSofbank Group’daki karlar, büyük ölçüde kendi yatırım faaliyetlerinden ve Suudi destekli Vizyon Fonu’ndan etkilenmişti. Teknoloji stoklarında görülen zayıflık ve Çin’deki yavaşlama korkularının ortamı karıştırdığı Ekim-Aralık döneminde Softbank’in Vizyon Fonu 49 şirkete 45.5 milyar dolar yatırım yapmıştı. Softbank Group araç paylaşım platformu Uber, ortak ofis sağlayıcısı WeWork, yarı iletken üreticisi Nvidia, çip tasarımcısı ARM da dahil bu yatırımların şu anda 55.3 milyar dolar değerine ulaştığını belirtti.

Diğer taraftan grubun CEO’su Masayoshi Son’un Softbank Group’u bir telekom operatöründen yatırım şirketine dönüştürmek istediği de biliniyordu.

Sofbank Group Telekom Şirketi Teknoloji Fonu DönüşümYerel telekom şirketinin halka arz edilmesi ve ABD’deki bekleyen Sprint Corporation’un satışıyla milyarder CEO, 100 milyar dolarlık Vizyon Fonu’na odaklanabilirdi. Fonun portföyünde halihazırda gelecek vadeden ve değerlemelerini yükselten firmalar bulunuyordu ki değerleme kazançları sayesinde Vizyon Fonu ve Softbank’ın kendi Delta Fonu üç katından daha fazla artarak 176 milyar yen seviyesine ulaşmıştı. Ayriyeten Vizyon Fonu, Ocak’ta Nvidia’daki hisselerinin tamamını 398 milyar yen karşılığında satmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum