Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Societe Generale İkinci Çeyrekte Kar Bildirirken Gelir Yavaşladı

Fransız yatırım bankası Societe Generale, bu yılın ikinci çeyreğinde beklenti üstü kar bildirimi gerçekleştirdi. Detaylar haberde...
Societe Generale İkinci Çeyrekte Kar Bildirirken Gelir Yavaşladı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Fransa merkezli yatırım bankası Societe Generale, yılın ikinci çeyreğine dair mali tablolarını açıkladı. Banka bu yılın ikinci çeyreğinde kar bildirirken, düşük gelirler ve küresel bankacılık sektöründeki zorluklardan olumsuz etkilendi.

Societe Generale 900 milyon euro net gelir bildirdi ve analistlerin beklentisini aştı. Geçen yılın aynı çeyreğinde, Rusya’dan çıkan banka, 1,5 milyar euro zarar bildirmişti. Fransız perakende bankacılığındaki gelirler, bankaların kârlılığının önemli bir göstergesi olan düşük net faiz marjları nedeniyle bir yıl öncesine göre yüzde 13,6 düştü.

Bankanın gelirleri bir yıl öncesine göre yüzde 8,9 düşerek 6,3 milyar euroya geriledi. Faaliyet giderleri bir yıl öncesine göre yüzde 2,7 artarak 4,4 milyar euroya yükseldi. Banka ödeme gücünün bir ölçüsü olan CET 1 oranı yüzde 13,1 olarak gerçekleşti.

Grubun CEO’su Slawomir Krupa yaptığı açıklamada, “Çeyrek boyunca, çoğu işletmede ticari hareketlilik iyiydi. Grup gelirleri, Fransa’daki net faiz marjındaki ve piyasa faaliyetleri gelirlerindeki düşüş nedeniyle, özellikle olumlu geçen birkaç yılın ardından kademeli normalleşme zeminine karşı daraldı.” açıklamasında bulundu.

Küresel bankacılık bölümündeki gelirler, düşük hacimler ve zayıf oynaklık nedeniyle yüzde 7,3 geriledi. Banka yaptığı açıklamada, sabit getirili ve para birimleri (FIC) faaliyetleri, zayıf faiz oranı ve kur oynaklığı nedeniyle daha az elverişli piyasa koşulları nedeniyle yüzde 18,4 düştü.

GCM Yatırım Banner

Fransız borç veren de bu çeyrekte diğer akranlarına katılarak yaklaşık 440 milyon avroluk bir hisse geri alım programı duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.