Yatırım yapmaya başla!

SocGen TL’yi En Hassas Gelişen Ülke Paraları Arasında Görüyor

Societe Generale tarafından müşterilere yollanan notta, ABD faiz artışı ve diğer olumsuz durumlara karşı en kırılgan para birimleri arasında Türk lirasının da bulunduğu bildirildi.
SocGen TL’yi En Hassas Gelişen Ülke Paraları Arasında Görüyor

Societe Generale EM Strateji Birimi Yöneticisi Jason Daw tarafından kaleme alınan değerlendirmeye göre; Türk lirası, Malezya ringiti ve Güney Afrika randı ABD faiz artırımına ve gelişen piyasalara yönelik güveni olumsuz şekilde etkileyebilecek diğer unsurlar karşısında, en hassas gelişmekte olan para birimleri arasında yer alıyor.

Kurum tarafından hazırlanan müşteri notunda bunlardan başka Endonezya ve Hint rupisinin de risk altında olduğu bildirildi. SocGen yaptığı değerlendirmeleri; dış pozisyonlanma, kısa vadeli dış borç, yabancı para cinsinden borç, mali pozisyon, rezerv yeterliliği ve yabancı tahvil sahipliğini dikkate alarak yaptığını belirtiyor.

SocGen analistlerine göre; Türk lirası ABD’nin faiz artışına ve küresel ölçekteki diğer olumsuz durumlara karşı en hassas para birimlerinden biri.

Türk lirası, yarın yapılacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısından önce zayıf bir seyir izliyor. Döviz piyasaları ise dar bir aralıkta ilerliyor. Dolar, bu sabah serbest piyasada 6,43 liradan, Euro ise 7,46’dan işlemlere başladı. Piyasalar ve ekonomistlerin genel olarak beklentisi Merkez Bankası’nın faiz artışına gitmesi yönünde.

Artırım olması halinde TL’deki değer kayıplarının kısmen azalacağı ve kurda stabilitenin sağlanacağı öngörülüyor. SocGen EM Strateji Birim Yöneticisi Jason Daw, dolarda yüksek fonlama maliyetinin en azından yatırımcıları riskli varlıklarda daha seçici yaptığını belirtirken, sözlerine; “Ucuz dolar dalgası çekiliyor ve bazı ülkeler çıplak yakalanacak.” şeklinde devam etti.

Kurumun yayınladığı nota göre, Meksika pezosu ve Brezilya reali gibi para birimleri orta ölçekli kırılganlığa sahip.

Küresel çapta yaşanan gelişmeler ve ABD’nin faiz artışı kararından daha az etkilenecek olan ülke para birimleri arasında; Şili pezosu, Kolombiya pezosu, Çek korunası, Macaristan forinti ve Polonyo zlotisi bulunuyor. Bu saydıklarımıza nazaran daha güçlü olan ve daha kırılganlığa sahip ülke paraları ise Tayland bahtı, Güney Kore wonu, Çin yuanı ve Rus rublesi olarak gösteriliyor. Uzmanlar yaptığı değerlendirmede gelişmekte olan ülke piyasalarına dönmek için henüz erken olduğunu belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum