Yatırım yapmaya başla!

SocGen’e Göre S&P 500 3,400 Puanı Görecek ve Bu Kalıcı Olmayacak

Societe Generale stratejisti Huynh tarafından S&P 500 Endeksi için ilerleyen dönemlerde 3,400 puan seviyeleri tahmin edildi. Fakat bu rakamın kalıcı olmayacağı söylendi.
SocGen’e Göre S&P 500 3,400 Puanı Görecek ve Bu Kalıcı Olmayacak

Avrupa’nın temel finans şirketlerinden Societe Generale, ABD ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. SocGen’e göre ekonomik büyümenin yarattığı iyimser ortamın neden olduğu hisse senetlerindeki yükseliş son bulacak. Bu yükselişin bitmesinde ABD ekonomisinin 2020 yılında ılımlı bir resesyona yönelmesi rol oynayacak.

Şirketin stratejisti Sophie Huynh S&P 500 Endeksi’nin destekleyici algının katkılarıyla önümüzdeki birkaç ay içinde 3,400 puana kadar yükselebileceğini, fakat bu seviyenin kalıcı olamayacağını söyledi.

Endeks Önümüzdeki Aylarda YükselecekŞirket, açıkladığı tahminde 2020 yılının ikinci ve üçüncü çeyreğinde ekonomik daralma yaşanacağını ve bu sebeple de piyasada yön değişimi görüleceğini belirtti. Kurumun öngörüleri, gösterge endeks seviyesinin toparlanmayla birlikte 2019 yılını 3,050 puandan tamamlanmasının öncesinde en az %10 düşüş kaydedebileceğini söylüyor.

Ayrıca SocGen’in tahminlerinin 2019 sonu için belirlenen mevcut seviyelerin %2 altında bulunması dikkat çekiyor. Huynh, yayımlanan notta ekonominin 2009, 2013 ve 2016 yıllarına benzer şekilde bir gerileme kaydetmesinin ardından büyümeye yöneleceğine ilişkin beklentilere işaret etti.

Huynh: “Dördüncü mini döngünün ivme kazandığı şeklindeki hikaye nedeniyle gelecek aylarda 3,400 puana doğru bir tırmanışı ihtimal dışı bırakamayız.” ifadelerine rağmen bu yukarı yönlü seyrin sürekli olmasının mümkün olmadığını aktardı.

Endekste Yukarı Yönlü Seyir Sürekli OlmayacakABD’li yatırım bankası Morgan Stanley’den Mike Wilson ve İsveçli UBS Group AG’den François Trahan da kısa zman önce 2020 yılı için piyasa görünümü endişelerini yansıtmışlardı. Huynh, bu isimlerin ardından duyduğu endişeyi belirten üçüncü şahıs oldu.

Ekonomik büyüme gerçekleşmeden hisse fiyatlarının kazançlarını korumasının mümkün olmadığını söyleyen Wilson ve Trahan, gösterge endeks seviyesinin 2020 yılının Aralık ayına kadar düşebileceği tahmininde bulunmuştu.

ABD-Çin arasındaki ticaret savaşında gerginliğin biraz da olsa dinmesi ve Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) yıl içinde yaptığı üç faiz indirimi ABD hisselerinde yükselişe neden oldu. Öte yandan 2019’da %24 artan S&P 500 Endeksi, öngörülen kar seviyelerinin 17,7 katından fiyatlanıyor ve bu seviye, 2017- 2018 başları hariç tarihin en yüksek seviyelerine işaret ediyor.

SocGen, S&P 500’deki şirketlerin 2020 yılındaki kar artışlarının %1,8 artarak hisse başına 164 dolar olacağını tahmin ediyor. Bu noktada Huynh’un yatırımcılara önerisi, sermayesi düşük olan şirketlerden kaçınmaları ve tüketici şirketlerine yönelmeleri.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum