Yatırım yapmaya başla!

Societe Generale 2019 İlk Çeyrek Kârı Yüzde 26 Geriledi

Fransa'nın en büyük üçüncü bankası olan Societe Generale'nin birinci çeyrek karı, yılın ilk üç ayında yüzde 26 oranında geriledi.
Societe Generale 2019 İlk Çeyrek Kârı Yüzde 26 Geriledi

Zorlu piyasa koşulları Avrupa bankalarının karları üzerinde büyük etki gösterdi. Fransa’nın en büyük üçüncü bankası olan Societe Generale’nin ilk çeyrek kârı yüzde 26 geriledi. Veri, bir yıl öncesine ait 850 milyon Euro’luk net kar ve 2018’in son üç ayındaki 624 milyon Euro’luk net kâr ile karşılaştırıldı.

Societe Generale yılın ilk üç ayında 631 milyon Euro net kâr (705 milyon dolar) elde etti.

SocGen İlk Çeyrek Karı 631 Milyon EuroReuters anketine katılan analistler, bankanın ilk çeyrekte kârının 637 milyon Euro’ya ulaşmasını bekliyorlardı. Bir önceki yılın ilk çeyreğinde 850 milyon Euro net kâr elde eden banka, bu çeyrekte 631 milyon Euro elde etti. Geliri ise 2018’in ilk çeyreğine göre yüzde 1 oranında düşerek 6,2 milyar Euro oldu. Bankanın çekirdek sermaye oranı ilk çeyrek sonunda yüzde 11,7 olarak gerçekleşti.

SocGen CEO’su Frederic Oudea yaptığı açıklamada, “Yılın başlangıcından memnunum. En iyi haberin sermaye oranında olduğunu söylemeliyim ve evet, kesinlikle bu konuyu ele alabileceğimizi gösteriyoruz,” dedi.

SocGen diğer Avrupa bankaları gibi kurumsal ve yatırım bankacılığından daha istikrarlı kazançlar elde edebildi.

Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı İstikrarlıBankanın uzun vadede düşük faiz oranları, son yıllarda perakende bankacılığın getirilerini azalttı. Bunun yanı sıra bankanın, kurumsal ve yatırım bankacılığından elde ettiği gelir istikrarlı bir artış gösterdi.

Paris merkezli banka, geçen ayki performansın düşmesinden sonra karlılığı artırmak amacıyla özellikle kurumsal ve yatırım bankacılığı kolunda olmak üzere 1600 kişiyi işten çıkarma planını duyurmuştu. Oudea, “Yatırımcılar, 2018 yılının dördüncü çeyreğinden sonra bekle ve gör modundaydı, pazarın nereye gideceğini ve ekonominin durumunu merak ediyorlardı,” dedi.

CEO, insanların ekonomik görünüm ve ileriye dönük büyük riskler konusunda biraz daha rahatlaması gerektiğini söyledi.

CEO Geleceğe Dönük Risklere Dikkat ÇektiOudea, potansiyel olarak ileriye dönük riskler ortadan kaldıkça insanların rahatlayacaklarını söyledi. Çeyrek için gelir ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1’in üzerinde düşerek 6,2 milyar Euro olarak gerçekleşti. SocGen hisseleri 12 aylık bir süre içinde yüzde 37’den fazla değer kaybetti.

Fransız borç veren daha önce Şubat ayının başında, dördüncü çeyrek sonuçlarının sert bir pazar düşüşüne maruz kalmasının ardından kurumsal ve yatırım bankacılığı biriminde 500 milyon Euro maliyet düşüreceğini açıklamıştı. Bu durum hem karlılığı hem de gelir büyüme hedeflerini düşürmeye zorladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum