Yatırım yapmaya başla!

SOCAR Genel Müdürü Yeni Projelerle Türkiye Yatırımları Hedeflediklerini Duyurdu

Azerbaycan merkezli SOCAR, Türkiye'de milyonlarca dolarlık yatırım hedefi planladıklarını açıkladı.
SOCAR Genel Müdürü Yeni Projelerle Türkiye Yatırımları Hedeflediklerini Duyurdu

Azerbaycan’a ait dev petrol ve doğal gaz şirketi SOCAR, Türkiye için büyük çaplı yatırım planlarının söz konusu olduğunu duyurdu. Konuyla ilgili değerlendirme yapan SOCAR AQS Genel Müdürü Ramin İsayev, Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Genişletme Projesi kapsamında Türkiye’de gaz depolama alanı oluşturma amacıyla 40 kuyu açılacağını duyurdu. Bu noktada milyonlarca dolarlık yatırım yapılacağına ilişkin sinyal verdi.

İsayev, bahsedilen projeye yönelik ihalenin IC İçtaş İnşaat ve Çin Mühendislik Firması CAMC Engineering ile birlikte kazanıldığını ve bundan memnuniyet duyduğunu ifade etti. SOCAR olarak Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi’nin sondaj faaliyetlerini gerçekleştirdiklerini ve SOCAR AQS adıyla Azerbaycan dışındaki ülkelerde de çalışmalar yürüttüklerini açıkladı.

İsayev açıklaması sırasında Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Genişletme Projesi’nin önemine işaret ederek bunun portföylerinde başta gelen projeler arasında yer aldığını ifade etti.

Genel Müdür İsayevİsayev, söz konusu bu proje kapsamında Türkiye’de açılacak olan kuyulardan en fazla verimin sağlanması ve bu kuyuların vaat edilen zamanda teslimi gibi hususlar konusunda faaliyetlerin büyük bir özenle sürdürüldüğünü aktardı.

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkilere değinen İsayev, Türkiye’nin stratejik bir ortak konumunda bulunduğunu vurguladı. Şirketin Ankara’daki ofisinin açılışının Azerbaycan’ın bağımsızlığını kazandığı günün 28. yıl dönümüne denk gelmesinin hoş bir tesadüf olduğunu ifade etti.

Bu proje için şu an hazırlık yapma aşamasında olduklarını bildirdi. Asıl hedefin ihaleyi kazanmak olduğunu belirtirken, şu an ekipmanların tedariği ve ihtiyaç duyulan personellerin bölgeye yollanması için çalıştıklarını açıkladı. İsayev, bu proje ile Türkiye’nin enerji arzı güvenliğine katkı sağlanacağını vurgularken, faaliyetlerin hız kesmeden devam ettiğini dile getirdi.

Üzerinde çalışılan proje kapsamında gaz depolama alanları oluşturmak için sondaj ile 40 kuyu açılacağını belirten İsayev, mevcut paydaşları ile birlikte çalışmaktan oldukça memnun olduklarını söyledi. Ardından farklı depolama faaliyetleri için Türkiye’de bulunmayı da değerlendirebileceklerini ekledi.

Proje Kapsamında 40 Kuyu AçılacakEnerji sektöründe kaydedilen ilerlemelerden hem Azerbaycan’ın hem de Türkiye’nin avantajlı çıktığını söyleyen İsayev, SOCAR olarak Azerbaycan’ın petrol ve doğal gazını Türkiye sınırlarını kullanarak dünyanı farklı bölgelerine aktardıklarını belirtti.

SOCAR’ın Türkiye’de en fazla yatırım yapan yabancı şirketlerden biri olduğunu anımsatan İsayev, yapılan tüm yatırımların Türkiye ve Azerbaycan’ın gelişmesi amacıyla yapıldığını bildirdi. Ardından her iki ülkenin de enerji sektöründe güçlenmesi amacıyla yeni fırsatlar üzerinde çalışılacağını ekledi.

İsayev, Bakü’de başlatılacak olan sondaj eğitimleri ile petrol ve doğal gaz sektörüne ilgi duyan ve kendini bu sektörlerde geliştirmeyi hedefleyen Türk ve yabancı öğrencilere destek verileceğini söyledi. Bu sektörde çalışmak isteyenlere yol gösterici olmak istediğini ifade etti.

Türkiye’nin çok başarılı genç mühendisler yetiştirdiğini ve Azerbaycan’ın enerji sektöründeki aktifliğini artırmayı hedeflediklerini dile getiren İsayev, Türkiye’nin doğal gaz tüketimine değindi. Yılda yaklaşık 50 milyar metreküp doğal gaz tüketen ülkenin özellikle Rusya, Azerbaycan ve İran’dan boru hatları aracılığıyla ithalat gerçekleştirdiğini söyledi.

Türkiye’nin 2018 yılında 23,6 milyar metreküp Rusya’dan, 7,9 milyar metreküp İran’dan ve 7,5 milyar metreküp Azerbaycan’dan doğal gaz ithal ettiği öğrenildi.

Türkiye'nin Doğal Gaz İthalatıÖte yandan çalışmalarına devam edilen Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama tesisinin ilk bölümünde 12 adet yer altı gaz depolama kavernasının yer aldığı öğrenildi.

Bu tesisin faaliyete geçmesiyle birlikte şu an 680 milyon metreküplük üretim seviyesinin 1,2 milyar metreküpe çıkacağı tahmin ediliyor. Bu da depolama seviyesinde önemli bir artışa işaret ediyor.

Aynı projenin ikinci bölümünde inşa edilecek 40 suni mağarada ise 4,3 milyar metreküplük doğal gazın depolanması planlanıyor. Böylelikle söz konusu tesiste 2023 yılına kadar Türkiye’nin toplam gaz tüketiminin %10’una denk gelen 5,4 milyar metreküplük gazın depolanacağı tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum