Yatırım yapmaya başla!

SNB Başkanı: Ticaret Savaşı, Brexit ve İtalyan Borçları Kaygı Verici

İsviçre Ulusal Bankası (SNB) Başkanı Thomas Jordan; ticaret savaşı, Brexit ve İtalyan borçları nedeniyle kaygılı olduğunu söyledi.
SNB Başkanı: Ticaret Savaşı, Brexit ve İtalyan Borçları Kaygı Verici

İsviçre Ulusal Bankası, ABD-Çin ticaret savaşını, Brexit’i ve İtalya mali durumunu çok yakından izliyor. Negatif faiz oranları ve döviz piyasalarına müdahale etmeye hazır olma politikası ile bağlantılı olarak kaygı verici olduğunu belirtiyor. SNB Başkanı Thomas Jordan, bu konudaki düşüncelerini paylaştı.

Jordan, merkez bankasının para politikası ilanının ardından ticaretteki gerginliğin ekonomi üzerindeki etkilerini ele aldı.

SNB Jordan Kaygı YorumuJordan, ticaretteki gerginliğin ekonomi üzerinde çok olumsuz bir etkisi olduğunu söyledi. Başkan, “Biz küçük bir ekonomiyiz, çok ithalat yapıyoruz, çok ihracat yapıyor. Bu nedenle ihracat olasılığına bağlıyız ve küresel ekonomiyi olumsuz etkileyen her şey bizim için kötü,” dedi.

Jordan; SNB’nin İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çalkantılı ayrılık süreci, İtalya’nın mevcut borçlarının yükselmesi ve Avrupa Komisyonu’ndan beklenen cezai önlemlerin yanı sıra yükselen İtalyan borcunun sonucundan ağır biçimde etkileneceğini de izlediğini sözlerine ekledi.

Bu ay İsviçre frangı ticari kaygılarla Euro karşısında en yüksek seviyesine ulaşırken, SNB tanımını çok değerli olarak değiştirmedi.

Frank Euro Karşısında YükseldiFrank yılın başından bu yana yüzde 0,25 oranında artış gösterdi. Bugünkü işlemlerde ise EUR/CHF paritesi 1,1201 frank seviyesine oturdu. Bir haftalık bir yükseliş eğilimini bugün sonlandıran parite, güne 1,1238 seviyesinden başladıktan sonra TSİ 10:00 civarında 1,1247 seviyesine yükseldi. Ardından sert bir düşüş kaydetti ve yüzde 0,30 oranında ekside seyrederek 1,1204 franktan alıcı bulmaya başladı.

Faiz oranlarını gevşetmek için FED ve Avrupa Merkez Bankası gibi diğer merkez bankalarının beklenen geçici hareketleri, İsviçre’nin ihracata dayalı ekonomisine ağırlık veren frank üzerinde daha da fazla baskı yaratabilir.

SNB faiz oranlarını yüzde -0,75 oranında sabit tutarken, Jordan manevra alanı olduğunu ve gerektiğinde daha da düşebileceğini söyledi.

Bankanın Manevra AlanıJordan, “Şimdiye dek amaçlandığı gibi iyi çalışıyorlar ve bu negatif faiz oranlarını uygulamada bir sorun görmüyoruz. Çok düşük faiz oranlarına sahip küresel çevre finansal istikrarı etkiliyor, bu yüzden onları göz önünde bulundurmayız. Ancak buradaki temel odak para politikası ve bu aracı daha fazla kullanabileceğimize inanıyoruz,” dedi.

Ayrıca bankanın İsviçre frangı aşırı değerlendiğini algılaması durumunda gerekirse döviz piyasalarına müdahale edilmesini de önerdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum