Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SNB Credit Suisse Olayı Sonrası Yeni Önlemler Çağrısında Bulundu

İsviçre Merkez Bankası, Credit Suisse’nin kurtarılmasının ardından, benzer olayların önüne geçilmesi için önlemler alınması gerektiğini bildirdi.
SNB Credit Suisse Olayı Sonrası Yeni Önlemler Çağrısında Bulundu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

İsviçre Ulusal Bankası (SNB), Credit Suisse’nin batmasına ve rakibi UBS tarafından kurtarılmasına yol krizden ders çıkarma ve önlemleri dikkate alma çağrısında bulundu. SNB alınacak önlemler ile bu tür olayların önleneceğini bildirdi.

2023 Finansal İstikrar Raporunu paylaşan banka açıklamasında, “Bu önlemlerin, mümkün olan her yerde güven kaybını önlemek ve bir kriz durumunda sistemik olarak önemli bir bankayı istikrara kavuşturmak için bankaların dayanıklılığını güçlendirmesi gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

Tedbirler arasında SNB, bankaları gelecekte merkez bankaları için taahhüt edilebilecek minimum miktarda varlık hazırlamalarını zorunlu kılmaya çağırdı. Bunun endişeli müşterilerin hızla nakit çekmesi durumunda bankaların acil likiditeye erişmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir adım olduğu belirtildi.

İsviçre’nin en büyük bankası, Mart ayında resmi makamlar tarafından tasarlanan ve 12 Haziran’da UBS tarafından resmileştirilen bir devralmayla güç durumdaki Credit Suisse’i kurtarmasının ardından kısa süre önce daha da büyüdü.

SNB, yeni birleşen bankanın ne kadar dirençli olacağına henüz karar veremediğini belirtirken, “Şu anda mevcut olan veriler, birleşik bankanın direncinin bu tür ileriye dönük bir analizde kapsamlı bir değerlendirmesi için yeterli değil” açıklamasını yaptı.

GCM Yatırım Banner

Merkez bankası, krizden çıkarılabilecek üç temel gözlem olduğunu söyledi. Bunlar arasında sermaye gerekliliklerine uyumun bir bankaya duyulan güveni sağlamak için gerekli olduğu ancak yeterli olmadığı yer aldı.

SNB, erken kayıpları karşılamak için tasarlanmış sermaye araçlarının etkili olmadığını belirttiği raporda, “AT1 sermaye araçları, devlet müdahalesi gerekli hale geldiği için kayıpları karşıladı” ifadelerini kullandı.

Merkez bankası ayrıca, Credit Suisse’de güven kaybından kaynaklanan mevduat çıkışlarının ölçeği ve hızının benzeri görülmemiş seviyede olduğunu bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.