Yatırım yapmaya başla!

Snapchat Teknoloji Balonu Uyarısı Yaptı

Snapchat Teknoloji Balonu Uyarısı Yaptı

Akıllı telefonların hayatımızda aldığı yer düşünüldüğü zaman Snapchat gibi bir uygulamanın başarısız olması pek düşünülemezdi, aslında. Yine de güçlü rakipleri arasında ayakta kalmayı başaran ve bugün hızlı bir büyüme kaydeden mesajlaşma uygulaması, yatırım turlarıyla dikkatleri çekiyor. Geçtiğimiz yıl duyulan borsaya açılma planları hala geçerliliğini koruyor ve görünüşe bakılırsa; güçlü bir halka arz planlıyor.

Snapchat’in yatırımcıları arasında tarihin en büyük halka arzı ile adını dünyaya duyuran Alibaba da yer alıyor. Çinli e-ticaret devi olan Alibaba, 2014 yılının Aralık ayında 25 milyar dolar ile halka arz rekoru kırdı. Hisseleri ile hala en çok kazandıranlar arasında yer alıyor.

Yatırım turlarını hızlı bir şekilde değerlendiren Snapchat, yarım milyar doların üzerinde bir yatırım alacak. Bu haberi The Telegraph aracılığıyla 29 Mayıs’ta öğrenmiştik. Yatırım tutarının 650 milyon dolar kadar çıkması da beklentiler arasında yer alıyor. Alacağı yatırımlar sonucunda Snapchat anlık mesajlaşma uygulamasının değeri 15 milyar dolara yükseleceğe benziyor.

Geçtiğimiz Şubat ayında 16 – 19 milyar dolar değerleme seviyesi ile 500 milyon dolarlık bir yatırım araştırmasına başlamıştır. Bu yatırım için Suudi Arabistan Prensi El-Velid bin Telal’ın sahibi olduğu Kingdom Holding ile bir müzakere masasına oturmuştu. Ancak bir sonuca ulaşılamadı. Ardından bu yatırım ile ilgili olarak Alibaba’nın ismi geçmeye başladı.

Snapchat CEO’su Evan Spiegel, Silikon Vadisi’nin en çok konuşulan isimlerinden olmaya başladı. Popüler girişim, 2013 yılının Kasım ayında Facebook tarafından 3 milyar dolara alınmak istendi; ama reddedildi. CEO tarafından yapılan son açıklamalarda ise borsaya açılma planlarından bahsetti ve bu satın alma konusunda blöf yapmadığını ortaya koydu.

CEO Spiegel yaptığı konuşmasında teknoloji endüstrisine de değinerek bir balonun varlığından bahsetti. Kaliforniya’da gerçekleşen bir konferansta konuşma yapan Spiegel, halka arz planlarından bahsetti ve borsada teknoloji hisselerinde bir balon riski olduğunu söyledi. Bu nedenle riskli yatırımların bir doğrulamaya gereksinimi olduğuna ve balonun mutlaka patlayacağına dikkat çekti.

Girişimlere göre oldukça farklı bir çıkış yapmasıyla dikkatleri çeken Snapchat CEO’su Evan Spiegel, uygulamayı her gün 100 milyon kişinin kullandığını da sözlerine eklemeyi ihmal etmedi. İstatistikler ise her gün Snapchat’te 2 milyar video izleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum