Yatırım yapmaya başla!

Snapchat Siyasi Reklamları Yasaklamak Yerine Kontrol Etmeyi Tercih Ediyor

Snapchat CEO’su siyasi içerikli reklamları kontrol etmek adına özel bir ekip oluşturduklarını söyledi.
Snapchat Siyasi Reklamları Yasaklamak Yerine Kontrol Etmeyi Tercih Ediyor

Sosyal medya uygulamaları kullanıcıların hayatında her geçen gün daha fazla yer kaplamaya devam ediyor. Facebook, İnstagram, Twitter gibi pek çok sosyal mecra her gün milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor ve burada kullanıcılara reklam gösterimleri yapılıyor. Şirketlerin gelirlerinin büyük bölümünü bu reklamlar üzerinden sağladığı biliniyor. Yapılan reklam gösterimleri hemen her konuya dair olabiliyor. Bunlar arasında son dönemde siyasi içerikli reklamlar daha fazla konuşulur oldu.

Son günlerde bu konuyla ilgili en radikal kararı ise Twitter aldı. Popüler mikro blog sitesi geçtiğimiz günlerde siyasi içerikli reklamların gösterimine izin vermeyeceğini açıklamıştı. Şirketin almış olduğu bu karar başta Başkan Trump’ın seçim ekibi olmak üzere pek çok çevreden tepki toplamıştı.

Bir diğer sosyal medya devi Facebook ise siyasi reklamlara izin vereceğine dair açıklamada bulunmuştu. Konuyla ilgili bir başka sosyal medya platformundan ise yeni bir açıklama geldi Video paylaşım uygulaması Snapchat, siyasi reklamların denetlenmesi için özel bir ekip kuruyor.

Snapchat Siyasi Reklamlara El Atıyor

Snapchat Siyasi Reklamlara El Atıyor

Snapchat bilindiği üzere son yıllarda başta Instagram olmak üzere pek çok sosyal medya platformu ile mücadele halinde. Şirket her ne kadar eski günlerini mumla arasa da kullanıcı sayısını artırmak adına çalışmaya devam ediyor. 2020 yılında ABD seçimlerinin yaklaşıyor olması sosyal medya devlerini de bu alana yönelik reklamlar konusunda harekete geçirmiş görünüyor. Konuyla ilgili bir açıklama da Snapchat CEO’su Evan Spiegel’den geldi.

Sosyal medya platformunun CEO’su bu konuyla ilgili CNBC’ye yaptığı açıklamada “Siyasi reklamlar dahil, tüm reklamları incelemeye tabi tutuyoruz. Bence yapmaya çalıştığımız şey, platformumuzda siyasi reklamlar için bir yer yaratmak, özellikle de çok sayıda genç insana ve ilk kez seçmene ulaşmalarını sağladıklarından, siyasal sohbete katılmalarını istiyoruz. Reklamlar içerisinde yanlış bilgi içeren ifadeler görürsek gerekli müdahaleyi yaparız.” diye konuştu.

Belirleyecekleri reklam kuralları için kablolu TV platformu benzetmesini yapan Spiegel, bu platformda olduğu gibi uygun görülmeyen reklamların engellenebileceğini belirtti. Bu açıklamadan anlaşılacağı üzere Snapchat’in kendi platformunda asılsız bilginin yayılmasına izin vermeyeceği görülüyor.

Snapchat Kendisini Facebook ve Twitter’dan Farklı Görüyor

Snapchat Kendisini Facebook ve Twitter’dan Farklı Görüyor

Snapchat siyasi reklamlar konusunda kendisini rakipleri Facebook ve Twitter’dan farklı bir yere koyuyor. Şirket geçtiğimiz yıl ABD’de yapılan ara seçimlerde ses getiren bir reklam kampanyası düzenlemiş ve 418 bin kişinin seçmen kaydı yapmasını sağlamıştı. Şirket ne Facebook gibi serbest bir politika yürütüyor ne de Twitter gibi radikal bir karar alıyor.

Kullanıcılara yönelik en iyi deneyimi sunmak isteyen sosyal medya devi etkin bir kontrol mekanizması geliştirmeyi amaçlıyor. Snapchat’in gelirlerinin diğer rakiplerine göre çok daha düşük olması bu kararı almasında pay sahibi olabilir. Geçtiğimiz yıl düzenlenen ara seçimlerde Twitter siyasi reklamlardan 3 milyon dolar gelir elde ederken bu rakam Snapchat için çok daha az miktarda.

2020 seçimlerinde Demokratların adayının Snapchat için şu ana kadar 200 bin dolar para harcadığı belirtiyor. Şirket bu yılın üçüncü çeyreği itibariyle reklam gelirlerinde yüzde 50 büyüme kaydetti ve 446 milyon kazanç sağladı. Uzmanlar bu yolla Snapchat’in çok fazla kullanıcı kazanmasa da siyasi reklamlar konusunda dengeli hareket etmesinin övgüye değer olduğuna dikkat çekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum