Yatırım yapmaya başla!

Snapchat’in Mavi Balinalı Filtresi Şaşırttı!

Sevilen uygulama Snapchat, bugün getirdiği mavi balina filtresi ile hem şaşırttı hem de ürküttü. İşte detaylar;
Snapchat’in Mavi Balinalı Filtresi Şaşırttı!

Kısa sürede büyük başarılar elde etmiş sosyal medya şirketi olan Snapchat, her gün yenilenen filtreleri ile genç – yaşlı demeden insanların en büyük eğlencesi haline geldi. Keza Statista’nın verilerine göre; platformun günlük 187 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Instagram ile arasındaki savaşla sık sık gündeme gelen Snapchat, bugün getirdiği mavi balina filtresi ile şaşırttı.

Snapchat’in sadece arka kamera kullanılarak oluşturulan snap’lerinde bugün ürkütücü bir mavi balina bulunuyor.

Kullanan kişilerin bildiği gibi Snapchat’in hem ön hem de arka kamera ile uygulanan filtreleri bulunuyor. Arka kamera filtreleri genellikle bulunulan ortamı farklı temalarla göstermek için kullanılıyor. İşte mavi balinalı tema da bunlardan birisi.

Snapchat’in filtresi hangi amaçla yapıldı bilmiyoruz ve resmi bir açıklama da bulunmuyor.

Snapchat Neden Böyle Bir Filtre Kullandı

Ama Mavi Balina (Blue Whale) isimli oyunun dünya çapında neden olduğu ölümler düşünüldüğü zaman, biraz ürkütücü olduğu da gerçek. Üstelik Snapchat kullanıcılarının yüzde 45’lik kısmının 18 – 24 yaş arası olduğu ve 25 yaş altı kullanıcıların günlük 40 dakikasını Snapchat’te geçirdiği biliniyor.

Geçen sene başlayan intihar vakaları sonrasında tüm dünyanın tepki gösterdiği oyun ile ilgili detaylar henüz net bir şekilde bilinmiyor.

Mavi Balina İntihara Neden Oldu

Oyundan kurtulanların anlattıkları tüyler ürpertiyor ve böyle bir durum söz konusuyken Snapchat’in mavi balina temalı bir filtre sunması bizleri epey şaşırtıyor. Oyunda özellikle ergenlik çağındaki çocukların hedef olarak seçildiği biliniyor. Uygulamanın kullanıcı kitlesinin de bu yaş aralığında olması, biraz dikkatsizce hazırlanmış bir filtre olduğunu düşündürüyor.

Snapchat ile ilgili bir diğer olay ise uygulama içi reklamda “Rihanna’yı tokatlamayı mı, yoksa Chris Brown’ı yumruklamayı mı tercih edersin?” sorusunun yer alması.

Rihanna Snapchat Tepkisi

Reklama pek çok kişiden tepki gelirken, Snapchat Rihanna’dan özür dileyerek reklamı kaldırmıştı. Buna rağmen Rihanna’nın “kendinizden utanın” şeklinde başlayan tepkisi, Snapchat’in borsada değer kaybetmesine neden olmuştu. 15 Mart tarihinde yüzde 4 civarında değer kaybeden hisseler, bir gün sonra yüzde 1 daha düşmüştü. Bu olay yüzünden Snapchat’in kaybının 800 milyon dolar civarında olduğu biliniyor. Anlayacağınız Snapchat bu kadar göz önünde ve sevilen bir uygulama iken dikkatsizce yaptığı işler başına bela olacağa benziyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum