Yatırım yapmaya başla!

Snapchat Deepfake Girişimi AI Factory Şirketini Bünyesine Kattı

Paylaşım ve filtre uygulaması Snapchat, deepfake girişimi AI Factory’i satın aldı.
Snapchat Deepfake Girişimi AI Factory Şirketini Bünyesine Kattı

Sosyal medya uygulamaları her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşıyor ve yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat ilk akla gelen uygulamalar ve milyonlarca kişi tarafından beğeniyle kullanılıyor. Son dönemde yapay zeka ve artırılmış gerçeklik deneyimlerine yönelik gelişmeler ışığında Snapchat, eğlenceli içerikler ile dikkatleri üzerine topluyor. Platformda pek çok yüz filtresi mevcut ve şirket bu deneyimi her geçen gün daha işlevsel hale getiriyor.

Snapchat geçtiğimiz günlerde kullanıcıların yüzlerini GIF içeriklere yerleştirmesine imkan sağlayan bir özelliğin duyurusunu yapmıştı. 2015 yılında ise kullanıcıların animasyonlu selfieler yaratmasına imkan sağlayan içerikler sunmak adına Ukrayna merkezli girişim Looksery’yi satın almıştı. Snapchat bu alana yönelik yatırımlarına devam ediyor ve içerisinde Looksery’nin kurucularının da olduğu yeni bir deepfake girişimini bünyesine kattı.

Snapchat’ten Yeni Yatırım

Snapchat’ten Yeni Yatırım

Snapchat’te bir süredir animasyonlu Cameos adı verilen içerikler büyük ilgi görüyor. Şirket daha önce bu içeriklerin geliştirilmesi için deepfake girişimi AI Factory ile iş birliği yapmıştı. Sosyal medya devi son olarak bu şirketi bünyesine kattı ve 166 milyon dolar ödedi. İlk olarak Ukrayna’daki AIN şirketi tarafından duyurulan bu haber daha sonrasında Snapchat tarafından da doğrulanmış oldu. Girişimin içerisinde daha önce Snapchat bünyesinde çalışan mühendis ve Looksery kurucusu Victor Shaburov bulunuyor.

Geçtiğimiz dönemde de AI Factory ile çalışan ve bu şirkete ilgisi olan Snapchat, gelen olumlu geri dönüşler ile beraber şirketi satın alma kararını almış oldu. İstatistikler kullanıcıların çok büyük bir bölümünün geliştirilen bu lensler ile vakit geçirdiğini gösteriyor. Deepfake temalı içerikler son dönemde büyük ilgi görmeye başladı. Dolayısıyla Snapchat’in bu yatırımı yerinde bir hamle olarak değerlendiriliyor.

Son dönemde Facebook ve Twitter gibi sosyal medya devleri seçimlerde kötü amaçlı olarak kullanılan deepfake videolara karşı harekete geçti. Bu videolar ile kötüye kullanım, yanlış bilgi kolayca yayılıyor. Şirketler ise bu içerikleri tespit edip engellemekte zorlanıyor. Bu gelişmeler sonrası Snapchat’in satın almış olduğu girişime dair detaylar açıklanmadı. Ekim ayında Snapchat’i günlük 20 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğu açıklanmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum