Yatırım yapmaya başla!

Snapchat Artırılmış Gerçeklik Efektlerinin Etkisiyle Kullanıcı Sayısını Artırıyor

Eğlenceli paylaşım uygulaması Snapchat, üçüncü çeyrekte kullanıcı sayısını ve gelirlerini artırdı.
Snapchat Artırılmış Gerçeklik Efektlerinin Etkisiyle Kullanıcı Sayısını Artırıyor

Sosyal medya uygulamaları her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılır hale geliyor. Facebook, Twitter, Instagram, TikTok ve Snapchat gibi platformlar öne çıkan sosyal mecralar olmakta. Snapchat ilk çıktığı dönem büyük bir rüzgar yakaladı ve son derece popüler bir uygulama haline geldi. Günümüzde yaygın olarak kullanılan hikayeler özelliğinin yaratıcısı Snapchat olmuştur.

Bu özelliğin daha sonra Instagram tarafından kopyalanması ile beraber Snapchat eski popüler günlerini aramaya başladı. Şirket yine de büyük bir kullanıcı kitlesini elinde tutuyor. Eski günlerine geri dönmek isteyen platform yeni özellikler geliştiriyor. Son dönemde AR destekli efektler Snapchat’te kullanıcıların dikkatini çeken başlıca yenilikler arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada kullanıcıların paylaşımlara sevdikleri müzikleri ekleyebileceği bir özelliğin geldiği duyurulmuştu. Sosyal medya devi son olarak 2020’nin üçüncü çeyrek verilerini açıkladı. Rapora göre platform kullanıcı sayısını ve gelirini artırmayı sürdürüyor.

Snapchat Büyümesini Sürdürüyor

Snapchat Büyümesini Sürdürüyor

Şirket 2020 yılının üçüncü çeyreğine dair finans raporunu açıkladı. Buna göre yılın üçüncü üç aylık zaman diliminde uygulama 11 milyon yeni kullanıcı kazandı. Bu artış ile beraber Snapchat’in günlük aktif kullanıcı sayısı 249 milyona yükselmiş oldu. Artış kullanıcı sayısı ile sınırlı değil.

Şirketin reklam gelirlerinde de bir önceki yılın aynı dönemine göre artış yaşandı. Rapora göre yüzde 50 artış yaşandı ve 679 milyon dolar reklam geliri elde edildi. Bu artışın başlıca sebepleri arasında yenilenen Android uygulaması ve AR efektlerine olan ilgi gösteriliyor.

Artırılmış Gerçeklik Fark Yarattı

Artırılmış Gerçeklik Fark Yarattı

Snapchat CEO’su Evan Spiegel finans raporuna ilişkin açıklamasında, “Artırılmış gerçeklik bizim geçmişte düşündüğümüzden çok daha hızlı şekilde benimsendi. Biz de kendimizi artırılmış gerçekliğin getirdiği fırsatlardan yararlanmak için iyi bir pozisyonda gibi hissediyoruz.

Örneğin, kısa süre önce kullanıma sunduğumuz Anime lensimizde Snap ML teknolojisiyle insanları gerçek zamanlı biçimde anime karakterlerine dönüştürüyoruz. Kullanıcılarımız ilk bir hafta içinde toplamda 3 milyar kez bu lensi denedi.” ifadelerine yer verdi.

Sosyal medya devinin işletme şefi Jeremi Gorman ise son dönemde Facebook’a uygulanan reklam boykotunun kendilerine olumlu yansıyabileceğini söyledi. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda sektörünün önde gelen markaları Facebook’a reklam vermeyeceğini açıklamış ve boykot uygulamaya başlamıştı.

Bu durumla ilgili konuşan Gorman, “Markalar ve diğer organizasyonlar bu belirsizlik sürecini reklam harcamalarını değerlendirecek bir fırsat olarak gördü. Bu dönemde pek çok marka, pazarlama çalışmalarını kendileriyle aynı değerleri paylaşan platformlar üzerinde sürdürmeyi tercih etti.” diye konuştu.

COVID-19 pandemisi tüm dijital mecralarda olduğu gibi Snapchat cephesinde de kullanıcı ve gelir artışına neden olmuş görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum