Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Slovenya Merkez Bankası 2020’de GSYİH’de %6,5 Daralma Bekliyor

Salgının sona erdiğini bildiren ilk Avrupa ülkesi olan Slovenya, 2020’de pandemi nedeniyle yüzde 6,5’lik daralma öngördü. Detaylar aşağıda;
Slovenya Merkez Bankası 2020’de GSYİH’de %6,5 Daralma Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Slovenya Merkez Bankası, bugünkü raporunda GSYİH’nin 2020’de pandemi nedeniyle yüzde 6,5 oranında daralacağını, ardından 2021’de yüzde 4,9 artacağını söyledi.

Aralık ayında banka, 2020 GSYİH büyümesini yüzde 2,5 olarak tahmin etse de Mart’ta GSYİH’nin bu yıl salgının süresine bağlı olarak yüzde 6 ila yüzde 16 oranında daralacağını bildirdi. Reuters’ın haberine göre Başkan Yardımcısı Jozef Bradesko, şöyle konuştu:

“Pandemi bu tahmindeki en önemli faktör. Tahminleri, pandeminin başarılı bir şekilde tedavi edildiği ve gelecekteki gerekli önlemlerin şu ana kadar uygulandığı derecede katı olmayacağı varsayımına dayandık.”

Bir basın toplantısında, bankanın öngörüsünün 2021’de koronavirüs için tıbbi bir çözüm bulunacağı beklentisine dayandığını söyledi.
Slovenya Merkez Bankası 2020’de GSYİH Tahmini
Kaynak: The Bank of Slovenia

Merkez bankası, 2022’de GSYİH büyümesinin yüzde 3,2 olacağını dile getirdi. Ayrıca hane halkı harcamalarının gelecek yıl %4,4 artarken bu yıl %6,6 azalmasının beklendiği, ihracatın yüzde 12,6 düşerken gelecek yıl yüzde 7,5 artacağı belirtildi.

Banka bu yıl ortalama yıllık enflasyon oranını ise daha düşük küresel enerji fiyatları nedeniyle sıfırda öngördü. 2019’da rakam yüzde 1,7 seviyesindeyken gelecek yıl yüzde 1,3’e yükselmesi gerektiğini belirtti.

Ülkenin merkez bankası 2020’de %6,5 daralma öngörürken Avrupa Komisyonu, Slovenya’nın 2020’de yüzde 7 daralacağını öngörmüştü.
Avrupa Komisyonu Slovenya %7 Daralma
Kaynak: European Commission

2021’de ise yüzde 6,7’lik güçlü bir toparlanma tahmin edilmişti. AB’nin organı, küçük, açık bir ekonomi olarak Slovenya’nın Covid-19 salgınına özellikle savunmasız olduğunu vurgulamış, ekonominin 2020’de önemli ölçüde toparlandıktan sonra 2021’de toparlanacağını belirtmişti.

Kamu maliyesinin 2020 yılında, gelir kaybı ve ekonomiyi destekleyici büyük tedbirler nedeniyle önemli derecede açık vermesinin beklendiği, 2021’de toparlanan ekonomiyle birlikte iyileşeceği aktarılmıştı. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, (EBRD) ise Slovenya’nın 2020’de yüzde 5,5 daralacağını, ardından 2021’de yüzde 5 büyüyeceğini bildirdi.

Düşüş tahmininin Slovenya’nın düşmesi beklenen ihracatından kaynaklandığı, ülke GSYİH’sinin yüzde 80’inden fazlasını mal ihracatının oluşturduğu dile getirilmişti. Öte yandan üretiminin yüzde 80’ini ihracatın oluşturduğu Slovenya, Mart ortasında genel bir koronavirüs kilitlemesi başlamıştı.

Mayıs ayında ise Covid-19 salgınının bittiğini duyuran ilk Avrupa ülkesi olmuştu. Slovenya Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü’nün yavaşlamaya işaret etmesinin ardından salgının sona erdiği doğrulanmıştı.

Slovenya, Cumartesi günü yapılan 229 testten sonra yeni bir koronavirüs enfeksiyonu kaydetti ve şimdiye kadar teyit edilen vaka sayısını 1.485’e çıkardı. 1 Haziran’dan bu yana yeni ölüm olmadı ve bu durum ölüm oranını 109’da bıraktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu