Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

VW Grubun Melez Araçları için Pil Üretimini Skoda Üstlendi!

Skoda, 2017 yılında alınan bir kararla birlikte bir yandan VW grubun plug-in hibrit araçları için pil üretme görevinde olacak.
VW Grubun Melez Araçları için Pil Üretimini Skoda Üstlendi!

Skoda, otomotiv üretiminin dışında aynı sektöre bağlı yeni bir atılımla karşımıza geliyor. Skoda’nın Mladá Boleslav‘daki fabrikası bundan sonra plug-in hibrit araçlar için batarya üretecek. Elektrikli araçların çoğalması bir anlam ifade etmediği gibi bulmada zorlanılan bataryalara hızlı bir yığılma oluyor. Bazı markalar bu yüzden üretimlerinde yavaşlamaya dahi gidiyor.

Çekyalı markayı bu işte görevlendiren VW, kendi bünyesindeki tüm araç pillerini bu sayede tedarik etmiş olacak. Alman grup BMW ile de bir yatırım ortaklığına girerek, Avrupa’nın en büyüğü olacak pil üretim tesisi için yatırımlarına başlamıştı. İşte detaylar;

Skoda, MQB tabanlı tüm modellere pil yapacak.

Bu karar 2017 yılında alınarak, Skoda’ya Audi, Seat ve Volkswagen araçlarının pil tedarik sorumluluğu verilmiş. Toplamda kendi ülkesindeki tesisine 28 milyon dolarlık bir ek yatırım almış. Spesik taraftan baktığımızda imal edilecek melez araç bataryaları yeni Skoda Suberb iV, Passat GTE, Seat Tarraco PHEV ve daha pek çok MQB mimarisine dayalı araçlara kadar ulaşacak.

Skoda Parça Üretimi Başkanı Christian Bleiel “Bizim için, teknolojik açıdan zor olan bu pil sistemlerinin üretimi elektromobiliteye geçişimizde önemli bir adım. Elektrikli bileşenlerin üretimini daha da genişleteceğiz.” dedi.

Skoda akü hücresi ve modüllerini tedarik ettikten sonra üretim hattında araçlara monte etmeden önce testleri yapılıp şarj edecek. Biliyorsunuz ki pillerin ana maddesi belirli noktalardan çıkartılıyor. Endonezya’da bulunan büyük pil rezerviyle birlikte Hyunda ve Toyota milyar dolarlık bir yatırımı onaylamışlardı.

Skoda Üretim ve Lojistik Yönetim Kurulu Üyesi Michael Oeljeklaus, “Mladá Boleslav’da üretilen yüksek voltajlı piller, üstün teknik uzmanlığımızın ve ilgili üstün ekip çalışmasının sonucunun kanıtıdır” diye ekledi.

Toplamda tesiste 200 kişi çalışacak. Şimdi olmasa bile ilerleyen yıllarda Skoda, yıllık 150.000 adetlik bir kapasiteyle hareket edecek. Markanın ilk plug-in hibrit hücrelerini yerleştireceği modeli Suberb iV olacak. Muhtemelen buna da Eylül ayının sonlarına doğru başlayacak. Sonrasında ise PHEV piller Scala ve Kodiaq’a monte edilecek.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum