Yatırım yapmaya başla!

Skoda’nın Çalınan ve Dünyada Tek Olan Konsepti “Tudor” Bulundu!

Skoda tasarımcılarının kendilerini ispat etmelerini sağlayan ve Hindistan'da çalındıktan sonra bulunan Tudor sizlerle!
Skoda’nın Çalınan ve Dünyada Tek Olan Konsepti “Tudor” Bulundu!

VW ile Skoda’nın birleşiminden sonra Çekli markadan tek görmediğimiz tek kapılı bir coupe araçdı. Gereklimi, o kısım tartışma konusu. Alman şirketin kendi ve Seat gibi bir alt markasının olmasından dolayı bu ihtiyaçlarını karşıladığını düşünüyoruz. Tudor‘un ilk bakışta neye benzediğini anında anlamışsınızdır. Aslında o dev bir Suberb Coupe. Konsept, 2002 yılı Cenevre Otomobil Fuarı’nın tam manasıyla yıldızıydı.

Tudor ismi öylesine koyulmuş bir ad değildi ve sadece bir yıl sonra üretim hatlarına alınana Suberb’in şekil öncüsüydü. İşin aslı tek kapılı grand coupe isteyenlere zarif bir seçenek olabilirmiş. Haliyle dünyada bir tane olduğuna göre Tudor müzelikti!

Tudor Coupe çalışması ile gerekli yerlere mesaj iletildikten sonra Mlada Boleslav Skoda Müzesine taşındı.

2002 Skoda Tudor Konsept17 sene önceki seyredilen ve henüz filizlenmemiş bir markanın bu güzel lüks ürünü, korunmaya değerdi. İlginç olan şu ki Skoda, Tudor’u Hindistan’da bir sergi için götürdü. İnsanlar geldiler, incelediler ve Skoda’dan beklenmeyecek kadar güzel bir otomobil olduğunun kanaatına vardılar.

Çekli şirket devam eden sergilemenin sonrasında “Aracımız dramatik bir şekilde kayboldu” diye bir açıklamada bulundu. Aslında kibarca çalındı demek istiyorlardı. Bir ekip kurularak araç aranmaya başlandı. Ve aradan geçen birkaç ayın sonunda tren istasyonunda bulundu. Kimin neden konsept arabayı çaldığı bilinmiyor. Dünyada tek olduğunu düşünüp ve birilerine satabileceğini düşünen hırsızlar, Skoda’nın bu olayın peşini bırakmayacağını hesaba katmamış.

Skoda Design ekibi aslında hazır olan bir şekli insanlara çok farklı göstermek istemiş.

2002 Skoda Tudor Konsept JantlarMarka Teknolojik Gelişim Başkanı Wilfried Bockelmann, tek kapılı dört kişilik bir coupeyi çıkarılmayacağını bilse de o yıllarda bünyesindeki tasarımcıların yeteneklerini keşfetmesine olanak sağlamış. Ayrıca “Coupe otomobiller” her marka stiline yakışmaz.

Mercedes, BMW, Audi veya bir Bentley, Rolls Royce’ye grand coupe havalarının kusursuz oturduğu söylenebilir. Tudor’un da hakkını yememek lazım. Tasarımcılar büyük kupanın tek kapıya dönüştürmesini ustaca yapmışlar. Çizgiler üzerinde bozuk bir detayın bulunması zor.

Skoda tasarım çalışanlarının aracın bazı parçalarına verdikleri şekilleri, ilk bakışta lüks algısını verebiliyor.

2002 Skoda Tudor Konsept İç Mekan KokpitKırmızı Tudor’da bizim en çok beğendiğimiz kısımlarından birincisi jantları. Yonca desenli lastik grubuna bakıldığında bu aracın üst seviye, D segment bir spor araç olduğunu rahatça anlatabiliyor.

Tavan çizgisinin birleşim noktaları ve bagaj üzerindeki model yazısı, aslında kasa yapısına tam olarak uyan ancak şekilleri basit kaçan stopları tamamlamış. İç mekan konusunu 17 yıl önce gerçek üretim modeli Suberb’ten tanıyoruz. Metal çerçeveli gösterge paneli, sarı deri koltuklar ve turkuaz renk tabanlı bilgi ekranı ve klima kontrol kısımları da estetik gözüküyor.

Skoda tasarımcılarına kendilerini fırsat olarak sunulan coupe için 1948 yılında gidilerek markanın 1101 Tudor isminden yola çıkmışlar. 2000’li yılların başlangıcında ortaya çıkan ve sonra kaybolan Skoda Tudor, ziyaret etmek isteyenlere diri bir şekilde kendini göstermeye devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum