Yatırım yapmaya başla!

Siyasi İçeriklere Dair Reklam Yasağı Getiren Twitter Bazı Konularda İmtiyaz Tanıyacak

Popüler mikro blog sitesi siyasi kişiliklere reklam yasağını resmi olarak duyurdu. Ancak bazı konulara dair reklam yapılmasına izin verilecek.
Siyasi İçeriklere Dair Reklam Yasağı Getiren Twitter Bazı Konularda İmtiyaz Tanıyacak

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, kullanıcılar arasında etkileşimin son derece yüksek olduğu mecraların başında geliyor. Tanınmış pek çok kişilik Twitter’da oluşturduğu hesaplar ile önemli açıklamalar yapıyor ve takipçileri ile iletişime geçiyor. Bilindiği üzere mikro blog sitesi politikacıların da son derece ilgi duyduğu sosyal ağlardan biri konumunda. Şirket geçtiğimiz günlerde siyasilerin keyfini kaçıracak bir açıklamaya imza atmıştı.

2020 yılı içerisinde ABD seçimleri düzenlenecek ve Başkan Donald Trump, Twitter’ı oldukça aktif bir şekilde kullanıyor. Sosyal medya devi kısa süre önce siyasi içerikli konulara dair reklam yapılmasını yasakladığını duyurmuştu. Bu karar sonrası Trump’ın seçim ekibi ise büyük tepki göstermişti. Bir diğer sosyal medya devi Facebook ise siyasi içerikli reklamların gösterimine izin vereceğini açıklamıştı.

Reklam Yasağının Detayları Netleşiyor

Reklam Yasağının Detayları Netleşiyor

Twitter’ın geçtiğimiz hafta siyasi içerikli reklamları yasaklayacağını açıklamasının ardından bu kural ile ilgili yeni detaylar gün yüzüne çıkmaya başladı. Gelen son haberler ise bu kuralın bazı istisnalar karşısında esnetileceğini gösteriyor. Sosyal medya devinin güvenlik sorumlusu Vijaya Gadde, yeni dönemle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Gadde yeni bir alana adım attıklarını belirterek, “Özellikle küresel olarak çok daha fazla ayrıntı oluşturmak zorunda kalacağız ve bu politikayı olabildiğince açık ve anlaşılır hale getirmeye çalıştık, ancak her zaman kişiye özel alanlar olacak.” diye konuştu. 22 Kasım itibariyle alınan karar gereği Twitter’da siyasi partilerin, hükümet yetkililerinin ve aday olan kişilerin reklam yapmaları resmen yasaklanmış olacak.

Ancak sosyal medya devi bu kişilerin bazı konulara dair reklam yapmasına izin verileceği öğrenildi. Bu konular arasında kadın hakları, göçmenler ve iklim değişikliği gibi seçenekler yer alıyor. Twitter yetkilileri bu konulara dair oluşturulan gündemlerin dünyada büyük ses getirdiğini belirtiyor.

Siyasiler ekonomik büyüme, çevresel yönetim ve sosyal duyarlılık gibi konularda reklam kampanyaları düzenleyebilecek. Yapılan paylaşımlarda sataşma olmadığı sürece bu tarz reklamlara izin verileceği belirtiliyor.

Kar Amacı Olmayan Kuruluşlar Reklam Yapabilecek

Kar Amacı Olmayan Kuruluşlar Reklam Yapabilecek

Twitter CEO’su Jack Dorsey yeni dönemle ilgili açıklamasında seçim propagandalarından hariç olarak ulusal öneme sahip yasal konular ile ilgili paylaşımlarında reklam yapılmasına izin vereceklerini söyledi. Tüm insanlığın yararına olan ve kar amacı olmayan kuruluşların reklamlarına siyasilerin içeriklerine yer verilebileceği belirtiliyor. Twitter’ın almış olduğu reklam kararı dünya genelinde büyük ses getirdi.

Yeni uygulama çeşitli çevrelerden eleştiri ve övgü alıyor. Demokrat başkan adayı Elizabeth Warren, reklamların yasaklanmasının sivil toplum kuruluşlarına zarar vereceğini ve bazı şirketlerin yanlış bilgi yaymalarına neden olacağını söyledi. Joe Biden’ın seçim kampanyasını yürüten Bill Russo ise Twitter’a almış olduğu bu kadardan dolayı teşekkür etti. Russo kararın doğru olduğunu ancak bir dizi iyileştirmenin daha yapılması gerektiğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum