Paylaşım

50. SİYAD ve 71. BAFTA Ödülleri için Adaylar Belli Oldu!


 

SİYAD ve BAFTA Ödülleri için adaylıklar belli oldu. İşte açıklanan adaylar ve haberin ayrıntıları;

Bugün açıklanan SİYAD Ödülleri, Sinema Yazarları Derneği’nin sosyal medya hesaplarından duyuruldu. Yapılan seçimler sonucunda SİYAD Ödülleri için 11 farklı dalda 5’er aday gösterildi.

Pelin Esmer’in 2017 çıkışlı İşe Yarar Bir Şey filmi 9 adaylıkla SİYAD’a damga vururken, Aile Arasında’nın oyuncuları da adaylar arasında yer aldı.

İşe Yarar Bir Şey’in ardından da 8 adaylıkla Ceylan Özgün Özçelik’in filmi Kaygı geldi.

SİYAD  Ceylan Özgün Özçelik’in filmi Kaygı 8 Adaylık Kazandı SİYAD adayları arasında yer alan diğer filmler ise Koca Dünya, Körfez ve Sarı Sıcak oldu. Ayrıca Aile Arasında’daki performanslarıyla Engin Günaydın ve Demet Evgar en iyi oyuncu dalında adaylık kazandı. Çok konuşulan Ayla filmi ise listede Ali Atay’ın en iyi yardımcı erkek oyuncu adaylığı ve Fırat Yünlüel’in en iyi sanat yönetimi adaylığı ile girebildi.

BAFTA (İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi) ödülleri için belirlenen adaylıklar ise pek şaşırtmadı.

BAFTA Ödülleri Adaylıkları Belli OlduGeçtiğimiz gün 75. Altın Küre Ödülleri ile gündeme gelen Guillermo del Toro’nun The Shape of Water’ı ile Three Billboards Outside Ebbing, Missouri filmleri 71. BAFTA Ödülleri’ne damgasını vurdu. En iyi film dalındaki diğer adaylar; Call Me By Your Name, Darkest Hour ve Dunkirk oldu.

En iyi Britanya filmi dalındaki adaylıkları ise Darkest Hour, The Deathf of Stalin, God’s Own Country, Lady Macbeth, Paddington 2 ve yine Three Billboards Outside Ebbing, Missouri kazandı.

2018 BAFTA Ödülleri’nin diğer adayları ise şu şekilde;

Bir İngiliz Yazar, Yönetmen ya da Yapımcının İlk Filmindeki Üstün Başarı:

  • The Ghoul Gareth Tunley
  • I An Not A Witch
  • Jawbone
  • Kingdom Of Us
  • Lady Macbeth

En İyi İngiliz Dilinde Olmayan Film:

  • Elle
  • First They Killed My Father
  • The Handmaiden
  • Loveless
  • The Salesman

En İyi Belgesel:

  • City Of Ghosts
  • I Am Not Your Negro
  • Icarus
  • An Inconvenient Sequel
  • Jane

En İyi Animasyon Film:

  • Coco
  • Loving Vincent
  • My Life As A Courgette

En İyi Yönetmen:

  • Denis Villeneuve – Blade Runner 2049
  • Luca Guadagnino – Call Me By Your Name
  • Christopher Nolan – Dunkirk
  • Guillermo del Toro – The Shape Of Water
  • Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Özgün Senaryo:

  • Get Out – Jordan Peele
  • I, Tonya – Steven Rogers
  • Lady Bird – Greta Gerwig
  • The Shape Of Water – Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

En İyi Uyarlama Senaryo:

  • Call Me By Your Name – James Ivory
  • The Death Of Stalin – Armandp Iannucci, Ian Martin, David Schneider
  • Film Stars Don’t Die In Liverpool – Matt Greenhalgh
  • Molly’s Game – Aaron Sarkin
  • Paddington 2 – Simon Farnaby, Paul King

En İyi Kadın Oyuncu:

  • Annette Bening – Film Stars Don’t Die In Liferpool
  • Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Margot Robbie – I, Tonya
  • Sally Hawkins – The Shape Of Water
  • Saoirse Ronan – Lady Bird

En İyi Erkek Oyuncu:

  • Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
  • Daniel Kaluuya – Get Out
  • Gary Oldman – Darkest Hour
  • Jamie Bell – Film Stars Don’t Die In Liverpool
  • Timothee Chalamet – Call Me By Your Name

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:

  • Allison Janney – I, Tonya
  • Kristin Scott Thomas – Darkest Hour
  • Laurie Metcalf – Lady Bird
  • Lesley Manville – Phantom Thread
  • Octavia Spencer – The Shape Of Water

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu:

  • Christopher Plummer – All The Money In The World
  • Hugh Grant – Paddington 2
  • Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Willem Dafoe – The Florida Project
  • Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Özgün Müzik:

  • Blade Runner 2049 – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer
  • Darkest Hour, Dario Marianelli
  • Dunkirk – Hans Zimmer
  • Phantom Thread – Jonny Greenwood
  • The Shape Of Water – Alexandre Desplat

En İyi Görüntü Yönetmeni:

  • Roger Deakins – Blade Runner 2049
  • Bruno Delbonnel – Darkest Hour
  • Hayte van Hoytema – Dunkirk
  • Dan Laustsen – The Shape Of Water
  • Ben Davis – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Kurgu:

  • Baby Driver – Jonathan Amos, Paul Mavchliss
  • Blade Runner 2049 – Joe Walker
  • Dunkirk – Lee Smith
  • The Shape Of Water – Sidney Wolinsky
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Jon Gregory

En İyi Yapım Tasarımı:

  • Beauty And The Beast – Sarah Greenwood, Katie Spencer
  • Blade Runner 2049 – Dennis Gassner, Alessandra Querzola
  • Darkest Hour – Sarah Greenwood, Katie Spencer
  • Dunkirk – Nathan Crowley, Gary Fettis
  • The Shape Of Water – Paul Austerberry, Jeff Melcin, Shane Vieau

En İyi Kostüm Tasarımı:

  • Bauty And The Beast – Jacqueline Durran
  • Darkest Hour – Jacqueline Durran
  • I, Tonya – Jennifer Johnson
  • Phantom Thread – Mark Bridges
  • The Shape Of Water – Luise Sequeira

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı:

  • Blade Runner 2049 – Donald Mowat, Kerry Warn
  • Darkest Hour – David Malianoswki, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji
  • I, Tonya – Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee
  • Victoria & Abdul – Daniel Philips
  • Wonder – Naomi Baksted, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten

En İyi Ses:

  • Baby Driver – Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater
  • Blade Runner 2049 – Ron Bartrett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth
  • Dunkirk – Richard King, Gregg Landaker , Gary A. Rizzo, Mark Wingarten
  • The Shape Of Water – Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitalle, Brad Zoern
  • Star Wars: The Last Jedi – Ren Klyve, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood

En İyi Görsel Efekt:

  • Blade Runner 2049 – Gerd Nefzer, John Nelson
  • Dunkirk – Scott Fisher, Andrew Jackson
  • The Shape Of Water – Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott
  • Star Wars: The Last Jedi – Nominees tbc
  • War For The Planet Of The Apes – Nominees tbc

En İyi İngiliz Kısa Animasyon Filmi:

  • Have Heart – Will Anderson
  • Mamoon – Ben Steer
  • Poles Apart – Paloma Baeza, Ser En Low

En İyi İngiliz Kısa Film:

  • Aamir – Vika Evdokimenko, Emma Stone, Oliver Shuster
  • Cowboy Dave – Colin O’Toole, Jonas Mortensen
  • A Drowning Man – Mahdi Fleifel, Signe Byrge Sorensen, Patrick Campbell
  • Work – Aneil Karia, Scott O/Donnell
  • Wren Boys – Harry Lightson, Sorcha Bason, John Fitzpatrick
Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın