Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şişecam Yatırımlarıyla Ekonomiye Değer Katmayı Sürdürüyor

Şişecam, Mersin’de 20 milyon metrekare kapasiteli tesis için 3,4 milyar TL yatırım ile yeni buz cam hattını kuruyor.
Şişecam Yatırımlarıyla Ekonomiye Değer Katmayı Sürdürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Şişecam, Mersin’in Tarsus ilçesinde hayata geçirilecek yeni yatırımının duyurusunu Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yaptı.

Şirket açıklamasında 19 Temmuz 2022 tarihinde Yönetim Kurulu’nun aldığı karar kapsamında, geçen yıl duyurulan 400 bin ton/yıl üretim kapasiteli düzcam yatırımı sahası ile yeni bir buzlu cam fırını ile enerji camı işleme kapasiteli yeni bir hat yatırımının hedeflendiği bildirildi.

Açıklamada, “180 bin ton/yıl üretim kapasiteli buzlu cam fırını ile 20 milyon m2/yıl işleme kapasiteli enerji camı hattının, işletme sermayesi dahil yaklaşık 3,4 Milyar TL (185 Milyon Euro) yatırım bedeli ile 2024 yılı sonunda devreye alınması planlanmaktadır.” ifadesine yer verildi.

Söz konusu yatırım ile Türkiye’de kurulu buzlu cam üretim kapasitesinin yıllık 260 bin tona çıkarılması hedefleniyor. Şişecam üretim kapasitesini artırarak, Türkiye’nin enerji camları pazarındaki lider pozisyonunu beslemeyi istiyor.

Bunun yanında gelişmiş üretim altyapısı ve yetkinliği ile rekabetçi konumunu güçlendirecek, ihracat fırsatlarını da değerlendirmeyi hedefliyor.

GCM Yatırım Banner

Şişecam Türkiye Ekonomisine Değer Katmaya Devam Ediyor

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kırman, 87 yıldır Türkiye için değer katmaya devam ettiklerini, güçlü küresel hedeflerle, farklı faaliyet alanlarında büyüme odağı ile yatırımları sürdürdüklerini söyledi.

Dünyadaki trendleri yakından izleyip, yatırım fırsatlarını takip ettiklerini söyleyen Kırman, “Ülkemizin cam talebini en etkin şekilde karşılama ve ekonomimiz için değer yaratma önceliğimiz kapsamında dünyada ve Türkiye’de hızla büyüyen güneş enerjisi sektöründe ortaya çıkan bu fırsatı değerlendirerek Mersin’e yeni bir buzlu cam hattı yatırımı ve işleme hattı kararı aldık. Bu yatırımın Şişecam’ın sürdürülebilirlik odaklı katma değerli ürün üretme stratejisine de katkı sağlayacağına inanıyoruz” ifadesini kullandı.

Türkiye’de 2018 yılında 8 milyon metrekare olan enerji camları pazar talebinin, şu an 3 kat arttığını, bu talebin yüzde 64’ünün ithalat, geri kalanının Türkiye’deki yerel üretici olarak Şişecam tarafından karşılandığını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.