Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sırbistan Cumhurbaşkanı: Ukrayna’daki Çatışma Küresel Bir Sorun

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, şu anda Ukrayna’da üçüncü dünya savaşı niteliğinde bir duruma tanık olduklarını söyledi.
Sırbistan Cumhurbaşkanı: Ukrayna’daki Çatışma Küresel Bir Sorun
HABER GİRİŞ

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Rusya – Ukrayna savaşına ilişkin değerlendirmede bulundu. Söz konusu çatışmanın sadece bölgesel olmadığını ve küresel bir sorun olduğunu ifade etti.

“Şu anda üçüncü dünya savaşı olarak adlandırılabilecek şeye tanık oluyoruz. Bazılarının hayal etmek istediği gibi bölgesel veya yerel bir çatışmadan ziyade, şüphesiz küresel bir çatışmaya tanık oluyoruz.” şeklinde bir yorum yaptı.

Bu açıklamasına ilaveten Sırbistan’ın NIS şirketindeki Rus hissesini kamulaştırma seçeneğini düşünmediğini açıkladı.

Sırbistan’ın Rusya’dan hiçbir şeyi kamulaştırmadığını belirten Vucic, Rusya’nın hala NIS’deki yüzde 56,15 hisseyi kontrol ettiğini dile getirdi.Gazprom Neft’in yüzde 5’lik hissesinin Gazprom’a satışının hiçbir şey değiştirmediğini belirterek, “Kontrol hissesi Rusya’da yüzde 56,15, bizde yüzde 29,76 ve geri kalanı azınlık hissedarlarında.” açıklamasını yaptı.

Sırbistan, savaşta Rusya’ya yaptırım uygulamayan nadir ülkeler arasında yer alıyor. Cumhurbaşkanı Vucic, Mart atında yaptığı açıklamada ülkesinin Ukrayna’yı desteklese bile Rusya’ya yaptırım uygulamayacaklarını söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Sırbistan İçişleri Bakanı Aleksandar Vulin ise Avrupa’daki Rus karşıtı histeriyi şiddetle kınadığını ve Ruslara karşı zulmün kabul edilemez olduğunu belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.