Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sınırsız Varlık Alım Programını Değiştiren FED, Limiti 8 Milyar Dolara Düşürdü

Küresel salgına karşı verilen savaşta desteklerle ekonominin yanında olmaya çalışan FED, tahvil alımlarını 8 milyar dolara düşürdüğünü duyurdu.
Sınırsız Varlık Alım Programını Değiştiren FED, Limiti 8 Milyar Dolara Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ekonomisi koronavirüs tehlikesinden kaynaklı zor bir süreçten geçiyor. Covid-19 nedeniyle 68 bini aşkın insanın hayatını kaybettiği ülkede virüse karşı etkili olacak aşının bu yıl sonunda hazır olacağı Trump tarafından duyuruldu.

Sahip olduğu güce rağmen küresel salgına yenik düşen ABD ekonomisine bu süreçte en büyük destek FED’den geldi. Öyle ki salgın etkisini gösterdiği günden bu yana desteğini esirgemeyen banka piyasa desteğini artırmak amacıyla sınırsız tahvil alımına yönelmişti.

Pandemi süresince yeni desteklerle ekonomiyi canlı tutmaya çalışan FED sınırsız tahvil alım programında yeni bir döneme girdi.

FED Programda Yeni DönemFED, Mart ayı sonuna doğru aldığı bu kararda bugün itibarıyla değişikliğe gittiğini duyurdu. Başlattığı program kapsamında bugüne dek sınırsız varlık alımı yapan banka, alımlarını 8 milyar dolara düşürdü.

Banka, bundan sonraki dönemde ekonomiye verdiği destekte daha yavaş adımlar atacak. Pandemi nedeniyle piyasadaki işleyişi korumak için sınırsız alımı başlattığı günden bu yana geçen 7 haftalık süreçte günlük işlemlerinde 1,4 trilyon doları aşkın alım gerçekleştirdi.

4 – 8 Mayıs tarihleri arasında günlük tahvil alımlarında 8 milyar dolar üst sınırını belirleyen FED, önceki hafta 10 milyar dolarlık alım yapmıştı. Günlük 75 milyar dolarlık varlık alımı kaydedilen en yüksek seviye olurken 19 Mart – 1 Nisan arasında bu seviyeyi gördü.

FED’in 4 günlük yeni tahvil alım programına ilişkin detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

FED’in gün içinde 1 – 2 operasyon ile nominal hazine tahvilleri ya da enflasyona yönelik varlık alımları gerçekleştirdiği öğrenildi.

Bankanın belirtilen dönemde gerçekleştirdiği alımlar ise şu şekilde;

FED Yapılan Tahvil AlımlarıÖte yandan birbiri ardına açıkladığı teşvik paketleri ile ABD ekonomisini canlandırmaya uğraşan FED, sürekli bilançosunu artırmaya uğraşıyordu. Fakat ülke ekonomisinin aldığı derin yaralardan dolayı bilanço artırımlarının düzelme için çok da yeterli olmayacağı söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu