Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Singapur’da Düşen Enflasyona Rağmen Risklerin Devamı Uyarısı Yapıldı

Singapur Para Otoritesi, kurumsal, konut ve bankacılık sektörlerinde ülkenin mali kırılganlığı üzerinde biriken uzun süreli risk faktörleri konusunda uyarıda bulundu.
Singapur’da Düşen Enflasyona Rağmen Risklerin Devamı Uyarısı Yapıldı
HABER GİRİŞ

Singapur’un ekonomisi, ülkenin çekirdek enflasyonu Ekim ayında bir miktar gerilemiş olsa da, küresel finansal kaygılardan kaynaklı daha fazla acıya maruz kalabilir. Singapur Para Otoritesi, zayıflayan talep ve süregelen enflasyonist baskılara atıfta bulunduğu bir açıklama yaptı.

Kurumdan yapılan açıklamada, şirketler, konut ve bankacılık sektörlerinde ülkenin finansal kırılganlığına yol açan uzun süreli risk faktörleri konusunda uyarılar yer aldı.

Enflasyonun Yüksek Kalması Bekleniyor

Son Finansal İstikrar Gözden Geçirme raporunda, “Zayıflayan dış talebin ortasında, Singapur ekonomisinin 2023′te trendin altında bir hıza yavaşlaması bekleniyor. Güçlü bir işgücü piyasası ve yüksek ithal enflasyondan devam eden geçişkenlikle desteklenen enflasyonun yüksek kalması bekleniyor.” ifadeleri yer aldı.

Küresel piyasalardan bulaşma riskine karşı uyarıda bulunan merkez bankası, ülkenin kurumsal, hanehalkı ve finans sektörlerinin önlerinde yatan makroekonomik zorluklar arasında temkinli kalması gerektiğini belirtti.

Açıklamada, acil riskin temel uluslararası fonlama piyasalarında potansiyel bir işlev bozukluğu ve banka dışı finansal kuruluşlar üzerinde hızla bankalara ve şirketlere yayılabilecek kademeli likidite baskıları olduğuna yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonda 14 Yılın Zirvesi Görüldü

Rapor, ülkenin Ekim ayı enflasyon baskılarında bir miktar gevşeme olduğunu bildirmesinden günler sonra geldi. Hala 14 yılın en yüksek seviyesinde olan Singapur’un çekirdek tüketici fiyat endeksi, Ekim’de yıllık bazda yüzde 5,1 artış kaydetti.

JPMorgan analistleri, çekirdek enflasyon seviyelerinin gelecek yılın ilk çeyreğine kadar yüksek kalmasını beklerken, takip eden okumaların daha fazla gevşeme göstereceğini tahmin ettiklerini belirtiyor. Bu tahmin gerçekleşirse, gelecek yıl sıkılaştırmaya daha az ihtiyaç olacağı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.