Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Destek Paketi Açıklayan Singapur’un İhracatı Temmuz’da %6 Arttı

Yılın ilk yarısında Asya’daki en kötü ekonomik daralmalardan birini kaydeden Singapur, pandemi darbesini hafifletmek için 8 milyar Singapur doları değerinde yeni bir paket açıkladı.
Yeni Destek Paketi Açıklayan Singapur’un İhracatı Temmuz’da %6 Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Pandemi nedeniyle ikinci çeyrekte rekor daralma kaydederek resesyona giren Singapur ekonomisi için zorluklar devam ediyor.

Zaten Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (MTI) da geçen haftaki açıklamasında ekonomi 2Ç20’de yıllık bazda yüzde 13,2 ile beklenti üstü daraldığını belirtirken Singapur’un 2020 büyüme görünümünü %-7 ila %-4’ten %-7 ila %-5’e çekmişti. Durum iyiye işaret etmezken Singapur Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Heng Swee Keat, ek destek önlemleri açıkladı.

Bloomberg’in haberine göre Heng Swee Keat, ücret sübvansiyonlarını genişleterek ve en çok etkilenen havacılık ve otelcilik sektörlerini desteklemeyi amaçlayarak koronavirüs pandemisinden gelen darbeyi hafifletmek için 8 milyar Singapur doları (5,8 milyar $) değerinde paket duyurdu.

Bugün yayınlanan konuşmasında Heng, sonuncusundan neredeyse üç ay sonra açıklanan yeni önlemlerin, yaklaşık 100 milyar Singapur doları seviyesindeki toplam pandemi yardımına katkıda bulunduğunu söyledi.

Önlemlerin kısmen eski bütçelerden kullanılmayan harcamalarla finanse edileceği ve ek fon gerektirmeyeceği dile getirildi.

Singapur’un virüs vakalarını kontrol altına almayı başarırken, küresel ekonominin çok zayıf kaldığını belirten Heng; “Hızla değişen duruma uyum sağlamaya devam etmeliyiz. Tedbirlerimizi, kriz ilerledikçe ayarlamalar için bize esneklik sağlayacak şekilde tasarladık. Bu önlemlerden bazıları yakında sona eriyor” dedi.

GCM Yatırım Banner

Yeni paket, Singapur’un Mayıs sonuna doğru açıkladığı 33 milyar Singapur doları değerindeki 4. teşvik paketi üzerine geldi. İlk destek 18 Şubat’ta açıklanan 6,4 milyar Singapur doları değerindeki paket olurken, onu Mart ve Nisan’daki 48 milyar ve 5,1 milyar değerindeki paketler izlemişti.

Öte yandan bugün açıklanan ihracat rakamları, Temmuz ayında geçici toparlanma işaretleri gösterdi.
Singapur Ekonomi 2Ç20
Kaynak: Trading Economics

Petrol dışı yurt içi sevkiyatlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artarak art arda ikinci ay için tahminleri aştı. Temmuz ayı petrol dışı ihracatının büyümesi, parasal olmayan altın, uzmanlaşmış makine, ilaç ve elektronik gönderileriyle desteklendi.

Enterprise Singapore’un 17 Ağustos Pazartesi günkü son verileri, Haziran ayının revize edilmiş yüzde 13,9’luk artışından bir düşüş olsa da Reuters anketindeki yüzde 4,32lük beklentinin üzerinde geldi. Aylık mevsimsellikten arındırılmış bazda, petrol dışı iç ihracat Haziran’daki yüzde 1,4 düşüşün ardından Temmuz’da yüzde 1,2 arttı.

Haziran ayında, elektronik gönderiler bir önceki yıla göre yüzde 2,8 arttı. Yıllık bazda yüzde 6,9 artan elektronik dışı ihracat, parasal olmayan altın, özel makineler ve ilaçlara olan talebin artmasıyla desteklendi. Parasal olmayan altın ihracatı yüzde 227,9 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.