Yatırım yapmaya başla!

Singapur’dan Uber-Grab Birleşmesine Gelen Yaptırım Go-Jek’e Yarayacak!

Singapur, Uber ile Grab birleşmesini rekabeti azalttığı ve fiyatları artırdığı gerekçesiyle eleştirdi. Ve iki şirkete düzenleme yapmaları için 15 gün süre verdi…
Singapur’dan Uber-Grab Birleşmesine Gelen Yaptırım Go-Jek’e Yarayacak!

Geçtiğimiz aylarda Güneydoğu Asya pazarındaki operasyonlarını Grab’e devredeceğini duyuran Uber, bu kararıyla pek çok tartışmaya yol açmıştı. İşte bu noktada; Singapur’dan gelen haber ortaya atılan yorumların hiç de yersiz olmadığını ve birleşmenin olumsuz sonuçlara yol açabileceğini gösterdi.

Çünkü Singapur’un rekabet gözlemcisi, birleşmenin pazardaki rekabeti büyük ölçüde azalttığını ve fiyatları artırdığını söyledi. Singapur Rekabet ve Tüketici Komisyonu’nun (CCCS) konuyla ilgili açıklamasında dile getirdiği endişeler dikkat çekerken, Uber – Grab anlaşmasının akıbeti merak edildi.

Singapur’un rekabet gözlemcisi bugün, Uber ile Grab birleşmesiyle ilgili duyurusunda iki şirket hakkında pek de iyi olmayan yorumlar yaptı.

Uber ile Grab Birleşmesine Rekabet Komisyonundan TepkiBuna göre CCCS, Uber ile Grab’e pazardaki rekabeti büyük oranda azaltıp fiyatları artırdıkları gerekçesiyle para cezası verilebileceğini kaydetti. Komisyon, her iki tarafın da rekabet karşıtı sorunların olabileceğini tahmin etmesine rağmen birleşme yetkililerini haberdar etmediğini belirtti.

Ayrıca birleşmenin, pazara yeni gireceklerin önüne yüksek engeller koyacağı, daha az inovasyona yol açacağı ve daha düşük bir ürün kalitesine neden olacağı söylendi.

Singapur Uber Grab Birleşmesi Engel Bu nedenle Singapur’un yetkili komisyonunun; taraflar rekabet sorunlarına çözüm yolu getirmedikleri ve uygulanabilirliğini teyit etmedikleri sürece Uber – Grab birleşmesini iptal edebileceği bildirildi. Söz konusu çözüm yollarından bir tanesi; Uber’in Singapur’daki araç kiralama şirketi Lion City Rentals’ı başka bir rakip firma satması olarak aktarıldı.

Böylece Grab’in domine ettiği pazarı başka bir rakiple paylaşmak zorunda kalacağı ve diğer taksi şirketlerinin de olanaklardan faydalanabileceği ifade edildi.

Uber ile Grab'e Ceza VerilebilirVe Uber ile Grab’in Singapur Rekabet ve Tüketici Komisyonu’na teklif sunmak için 15 günleri olduğu belirtildi. Neticede, sürücü ve yolculardan gelen şikayetlerden yola çıkarak araştırma yapan komisyon, Uber ile Grab’i 2 haftalık süreç içinde çare bulmak zorunda bıraktı. Aksi takdirde araç paylaşım ağlarının, birleşme öncesi fiyat tarifelerine geri dönmek ve belirtilmemiş mali cezalar ödemek durumunda kalacak olmalarına dikkat çekildi.

Bu noktada dikkat çeken bir diğer konu da komisyonun kararının, GoJek’in Güneydoğu Asya Pazarına gireceği yönündeki duyurusunun üzerine gelmesi oldu.

Bu İş Go-Jek'in İşine Yarayacak Endonezyalı startup şirketi Go-Jek, Uber’in faaliyetlerini Grab’e devrettiği Güneydoğu Asya pazarına girmek için 500 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıklamış, bu haber sektörde ilgiyle karşılanmıştı.

Go-Jek’in Vietnam, Tayland, Singapur ve Filipinler olmak üzere Güneydoğu Asya’da 4 yeni markete girecek olması, Grab’e karşı bir meydan okuma olarak tanımlanmıştı. Kaldı ki yaşanan son gelişme de işlerin Go-Jek yararına gelişeceğini ve Endonezyalı girişimin bu pazarda Grab’le çekişmeli bir rekabete gireceğin gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum