Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Singapur için Büyüme Tahmini Eylül’de %24 Artan Sanayi Üretimiyle Yükseltildi

Eylül ayındaki göz alıcı sanayi üretimi büyümesiyle beklentileri büyük ölçüde geride bırakan Singapur için yıllık büyüme tahmini yukarı yönlü revize edildi.
Singapur için Büyüme Tahmini Eylül’de %24 Artan Sanayi Üretimiyle Yükseltildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Asya için oldukça yoğun geçecek bu haftada merakla beklenen verilerden bir tanesi de Singapur’un sanayi üretimiydi. Üçüncü çeyrekte önceki çeyreğin yüzde 13,3’lük düşüşünü ardından yüzde 7 küçülen Singapur ekonomisi, dün açıkladığı verilerle toparlanmaya ilişkin iyimserliği artırdı.

Singapur Ekonomik Kalkınma Kurulu (EDB) tarafından yapılan açıklamada ülkenin sanayi üretiminin Eylül’de aylık yüzde 10,1 artış kaydettiği bildirildi. Beklenti ise yüzde eksi 7,8 yönündeydi. Biyomedikal üretim hariç tutulduğunda, üretim yüzde 1,6 düştü.

Yıllık bazda ise sanayi üretimi yüzde 24,2 artarak yüzde 2,5’lik beklentinin epey üzerine çıktı. Yüzde 24,2 artan imalat çıktısı Ağustos’taki yüzde 15,4’lük artışı takip etti. Biyomedikal üretim hariç, çıktı bir ytıl önceye kıyasla yüzde 8,5 arttı.

Farklı kümelerin performansına gelince, elektronik kümenin üretimi Eylül ayında Ağustos ayındaki revize edilmiş yüzde 45,3 artışa kıyasla yıllık bazda yüzde 30,1 arttı.
Singapur Sanayi Üretimi %24 Artış
Kaynak: EDB

Kümenin büyümesine bulut hizmetleri, veri merkezleri ve 5G pazarından gelen taleple desteklenen ve yüzde 37,4 büyüyen yarı iletkenler segmenti öncülük etti. Biyomedikal üretim dizisi, Ağustos ayındaki revize edilmiş yüzde 12,2’lik artışa kıyasla Eylül ayında yüzde 89,8 artış kaydetti.

Eylül’de yüzde 24 artan Singapur üretimi üzerine görüş bildiren ING Ekonomisti Prakash Sakpal, dünya çapındaki ikinci Covid-19 dalgasının Singapur’un ihracata dayalı toparlanmasını tehdit ettiğini belirtirken; “ancak böylesine güçlü bir üretim performansı, tüm yıllık büyüme tahminimizi yüzde eksi 6,6’dan yüzde eksi 5,8’e yükseltmemizi sağlıyor” ifadelerini ekledi.

Sanayi üretimindeki %24,2’lik ve yüzde 10,1’lik büyümenin, ING’nin yıllık yüzde 1,6’lık ve yüzde 9,3’lük tahminlerinden çok daha hızlı olduğunun üzerini çizdi.
Singapur Sanayi Üretimi %10,1 Artış
Kaynak: EDB

Bu arada, Ağustos ayı sanayi üretimi büyümesinin,%13,7’lik ilk okumadan yıllık bazda %15,4’e revize edildiğini hatırlattı. İki aydır süren aralıksız endüstriyel üretim sıçramasının, Covid sonrası üretimdeki güçlü toparlanmayı yansıttığını dile getirdi.

Bu güçlü toparlanmanın ardındaki yıldız oyuncuları elektronik ve ilaç sektörü olarak ifade etti. ING ekonomisti notunda şu ifadelere yer verdi:

“Dünya çapındaki ikinci Covid-19 salgını dalgası, Singapur’un ihracata dayalı toparlanmasını tehdit ediyor. Yine de, böylesine güçlü bir üretim performansı, tüm yıllık GSYİH büyüme görünümümüzü yüzde eksi 6,6’dan yüzde eksi 5,8’e yükseltmemizi sağlıyor. Bu da tahminimizi, hükümetin yüzde eksi 7 ila yüzde eksi 5 olan tahmin aralığının en üst noktasına yaklaştırıyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu