Yatırım yapmaya başla!

Singapur İş Piyasasındaki Zorluklar için Hazırlanıyor

Singapur’un iş gücü, yaşlanan nüfusu ve teknoloji kaynaklı kayıplar nedeniyle zorluk yaşıyor. İşte detaylar;
Singapur İş Piyasasındaki Zorluklar için Hazırlanıyor

Singapur’un iş gücü, yaşlanan bir nüfus ve teknoloji kaynaklı kayıplardan oluşan ikiz zorluğa karşı mücadele ediyor. 1990 ve 2017 yılları arasındaki bir rapora göre Güneydoğu Asya ülkesi doğumda beklenen en uzun ömürlü yaşam süresiyle (yaklaşık 85 yaş) 2017’de Japonya’yı geride bıraktı.

Düşük doğurganlık oranı ile birlikte daha uzun ömür, haliyle ülkedeki yaşlı oranını arttırdı. Sonucunda da Singapur ekonomisi, hızla daralan iş gücünün baskısı altında kaldı. Singapur’un Eğitim Bakanı Ong Ye Kung, hükümetin yaşlanan bir iş gücüne son 20 yıldır hazırlandığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde verdiği bir demeçte Milli Eğitim Bakanı Ong Ye Kung, Singapur’un gençler için eğitim sistemini iyileştirmenin ortasında olduğunu dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanı Ong Ye Kung  Singapur Gençler için İyileştirme Sistem Ortasında Bunun yanı sıra asıl zorluğun, genç çalışanlar çok uyumluyken yaşlı işçilere yardım etmek olduğunun da üzerini çizdi. Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong geçen hafta yaşlanan nüfusu ekonomiye dahil etme çabalarının bir parçası olarak, ülkenin emeklilik yaşını 62 yaşından 2022’de 63’e ve sonunda 2023’te 65‘e çıkartacağını açıkladı. Ancak yaşlanan bir nüfus, Singapur’un karşılaştığı tek zorluk değildi.

Dünyanın geri kalanı gibi şehir devleti de istihdamda bozulmalara yol açabilecek teknolojik değişimlerle karşı karşıyaydı.

Singapur İş Piyasa Teknoloji Bozulma Teknolojinin Güneydoğu Asya’daki işçiler üzerindeki etkilerine bakan ve Cisco ile Oxford Economics tarafından yürütülen bir çalışma da Singapur’un işgücü piyasasının önümüzdeki on yılda en büyük iş kaybı riskiyle karşı karşıya olduğu sonucuna ulaştı. Ülke de halihazırda bu sorunu çözmek için iş gücünü yeni becerilerle donatmaya çalışıyordu. Dört yıl önce şehir devleti, vatandaşlara öğrenme becerileri kazandırmak veya kariyerlerini geliştirmek amacıyla sübvansiyonlar vermek için tasarlanmış bir program başlatmıştı.

Eğitim Bakanı Ong da programa işaret ederek girişimin daha yaşlı işçilerin ekonomiye adapte olmalarını hedeflediğini savundu.

Singapur Eğitim Bakanı Hükümet Girişimi Yapay zeka ve robotik anlayışın önemini küçümsemeyen Ong, kişilerin şu andaki işlerini iyi öğrenmesi ve ticaret becerilerini geliştirmesi gereğini vurguladı. “Bunu çok iyi öğrendiğinde, daha iyi yapmana yardım için teknolojiyi kullanabilirsin, yapay zekayı kullanabilirsin” dedi.

İşçilerin önümüzdeki yıllarda bir endüstriden diğerine etkin bir şekilde geçmeleri için daha fazla çalışma yapılması gerekeceğini de anlattı. Çalışanların şirket içindeki rolleri arasında geçiş yapmasına yardımcı olduğunu söylediği Singapur’lu DBS Bank‘a atıfta bulundu. Çünkü banka, çalışanlarına şirketteki yeni dijital işlevler için eğitim veriyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum