Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Singapur Hisseleri, Ticari Savaş Kargaşasına Rağmen İyi Getiri Sunuyor

Singapur, ABD-Çin Ticaret savaşından etkilense de hisse senetleri hala iyi bir getiri sunuyor.
Singapur Hisseleri, Ticari Savaş Kargaşasına Rağmen İyi Getiri Sunuyor

Analistler; Singapur ekonomisinin, ABD-Çin ticaret savaşından büyük oranda etkilenmesine karşın şehir devletindeki hisse senetlerinin Asya’nın diğer bölgelerine kıyasla cazip olmaya devam ettiğini söyledi.

Singapur’un OCBC Bankası’ndaki yatırım stratejisinin genel müdürü Vasu Menon, “Ticaret savaşı Singapur’u oldukça etkiliyor. Ama aynı zamanda Singapur’un diğer Asya pazarlarına göre bir avantajı olduğunu düşünüyorum,” dedi

Menon daha önce ise Singapur şirketlerinin oldukça iyi verim sunduğunu ve temettü getirilerinin Asya’daki en yüksek oranlardan biri olduğunu belirtmişti. Singapur’daki gayrimenkul yatırım ortaklığı sektörünün devasa bir boyutta olduğunu da ifade etmişti.

Menon’un görüşleri, REYL Singapore Portföy Yönetimi Başkanı Daryl Liew tarafından da tekrar edildi. Liew, “Singapur hisse senetleri, GYO pazarı nedeniyle güvenli bir sığınak, temettü oyunu olma ününe sahipti. Singapur GYO’ları piyasaya sürmeye başlayan ilk birkaç Asya pazarından biriydi. Bu nedenle yalnızca Singapur oyuncuları için değil, aynı zamanda açık denizde birçok listeye katıldı,” dedi.

Liew, faiz oranları düştükçe gelirlerin düşük olduğu mevcut riskli ortamda Singapur piyasalarının biraz faiz alabileceğini de söyledi.

Cuma gününün kapanışı itibarıyla Straits Times endeksi bu yılın başından bu yana yüzde 2,4’ten fazla bir artış kaydetti. Buna karşılık Japonya hariç MSCI Asya endeksi aynı dönemde yüzde 6’dan fazla büyüdü.

Singapur’un ihracata dayalı ekonomisi, her iki tarafın birbirinin mallarına milyarlarca dolarlık tarife uyguladığı ticaret savaşından olumsuz etkilendi. Güneydoğu Asya ülkesinin ekonomisi, Nisan-Haziran döneminde çeyrek bazda yüzde 3,4 oranında daralırken, bazı analistler durgunluk olabileceğine işaret etti.

Geçen ay, Singapur hükümeti 2019 resmi büyüme tahminini yüzde 1,5 ila 2,5 aralığından yüzde 0 ila 1 aralığına düşürdü.

Singapur Dolarının İstikrarı

Singapur Dolarının İstikrarıSingapur doları nispeten istikrarlı olmaya devam ediyor ve Liew’a göre ada ulusunun yatırımcılar için çekiciliğini artırabilir.

Ülkenin merkez bankası ve finansal düzenleyicisi olan Singapur Para Otoritesi, vahşi dalgalanmaları önlemek için para biriminin bir sepet para birimine karşı dalgalnmasına izin veriyor.

Asya hisse senetlerinin yatırımcıları, özellikle de gelişmekte olan piyasalardakiler, piyasa satışları sırasında para cephesinden bir darbe alma riskiyle karşı karşıya kaldıklarını söylediler.

Liew, “Singapur doları, bu tür bir ortamda çok daha istikrarlı olmaya meyillidir,” dedi. GYO’lara veya korunma amaçlı, yüksek temettü ödeyen hisse senetleri için döviz kurunda çok fazla kaybetmemekle birlikte verim elde etmelerini sağladıklarını söyledi.

Güneydoğu Asya’ya Dokunmak

Güneydoğu Asya'ya DokunmakDaha güvenli yatırım seçenekleriyle yatırımcı sunmanın ötesinde, Singapur’da listelenen şirketler, yatırımcılara Güneydoğu Asya bölgesinin büyümesine katkıda bulunma fırsatı da sunabilir.

Singapur’da UOB Private Bank Yatırım Stratejisti Francis Tan, “Giderek artan bir şekilde borsaya kote olan şirketler, ülkenin ekonomisine bağlı değil. Singapur’da listelenen şirketlerin sayısı gittikçe daha fazla kazanç elde ediyor,” dedi.

Bunun bir sonucu olarak Tan, yatırımcılara Güneydoğu Asya’nın yanı sıra daha geniş Asya kıtasının büyümesine girmeleri için bir satın alma fırsatı sunduğunu da söylerine ekliyor.

Singapur’un Önündeki Zorluklar

Singapur'un Önündeki ZorluklarTüm bunlara karşın Singapur borsaları, yüksek profilli listeleri çekmeyi hedeflediği için büyüme rüzgarlarını önceden görebiliyordu. Son iki yılda Güneydoğu Asya internet santralı Sea Group’un ve sırasıyla New York ile Hong Kong’u seçmeyi tercih eden oyun donanım üretim şirketi Razer’in beğesini kaybetti.

REYL Singapore’dan Liew, “Buradaki ironi şu; Singapur’da listelenmeyen bu teknoloji girişimlerine sahipsin. Bu adamları burada listelemeye çalışmakla ilgili bir problem var. Örneğin; Singapur’da listeleyebilecekleri Grab’i alabilmeleri harika bir darbe olurdu,” dedi.

UOB Private Bank’tan Tan, Singapur için liste umutları konusunda daha iyimser ve daha fazla iş anlaşması yapılması gerektiğini söylüyor. Tan, özellikle Singapur’un kendi iç ekonomilerinde başarılı olan ve Singapur’un finansal sisteminin gücünden yararlanmayı amaçlayan bölgesel olarak ulusal şampiyonlara dokunma potansiyeline dikkat çekti.

Bunun mümkün olmasının bir yolu, Hong Kong Borsaları ve Takas Ticaret LTD benzeri bir yapının yürürlüğe girmesinden kısa bir süre sonra 2018’in ortasında başlatılan Singapur Borsası’nın iki sınıflı listeleme sistemi olarak gösteriliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum