Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Singapur Havayolları, Airbus ve Boeing Uçakları için Harcamayı Erteledi

Singapur Havayolları, teslimat geciktirme anlaşmasının ardından Airbus ve Boeing uçakları için yapacağı harcamayı erteleyeceğini söyledi.
Singapur Havayolları, Airbus ve Boeing Uçakları için Harcamayı Erteledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Koronavirüs pandemisinin en çok etkilediği şirketler arasında havayolu taşımacılığı yapanlar ilk sıralarda yer alıyor. Singapur Havayolları da bunlardan birisi olurken, uçak üreticileriyle teslimatları geciktirmek için anlaşmalar yapmıştı. Şimdi ise Airbus ve Boeing uçakları için yapacağı 4 milyar Singapur dolarından fazla harcamayı erteleyeceğini söyledi.

Singapur Havayolları hisseleri bugünkü işlemlere yükselişle başladıktan sonra günü %1,39 oranında artıda 4,390 SGD seviyesinden sonlandırdı.
Singapur Havayolları Yüzde 1,39 Yükseliş
Grafik: MarketWatch

Dünkü seansı 4,330 SGD’den kapatan hisseler, bugüne 4,390 SGD seviyesinden başlangıç yaptı. Açılışın ardından 4,430 SGD seviyesine kadar yükselen hisseler, ardından 4,370 SGD’ye kadar geriledi. Günü pozitif bölgede geçiren Singapur Havayolları hisseleri, kapanışı da güçlü bir yükselişle yapmayı başardı.

Şirket hisseleri yılbaşından bu yana %2,57 değer kazanırken, 1 yıllık bazda %26,95 oranında değer kaybetti. Bu kayıpta en büyük etken, koronavirüs pandemisi kaynaklı uygulanan seyahat kısıtlamaları oldu. Singapur Havayolları hisseleri 1 haftalık bazda ise %5,02 oranında kazanç sağlamış durumda.

Havayolundan bugün yapılan açıklamaya göre; Mart 2026’da sona eren mali yılın ötesinde filo ihtiyaçlarını karşılamak için Boeing 787-10 siparişlerinden 14’ü 11 ilave 777-9’a dönüştürecek.
Singapur Havayolları Revize Edilmiş Harcama Planı
Kaynak: singaporeair.com

Singapur Havayolları İcra Kurulu Başkanı Goh Choon Phong, Airbus ve Boeing ile yapılan anlaşmaların, Covid-19 kaynaklı aksaklıklarla mücadele etme stratejisinin bir parçası olduğunu söyledi. Phong, “Sermaye harcamasını ertelememize ve kapasite eklediğimiz oranı yeniden kalibre etmemize olanak tanıyarak, her ikisini de uluslararası hava yolculuğu için öngörülen kurtarma yörüngesine uygun hale getirirler,” ifadelerini kullandı.

Havayolu, sermaye harcama planlarını 31 Mart’ta sona eren 2020 – 2021 mali yılında 2,2 milyar SGD, 2021 – 2022’de 1,7 milyar SGD ve sonraki üç yıl içinde daha sınırlı bir miktarda azaltacağını bildirdi. Singapur’da bir yurt içi seyahat pazarı bulunmuyor ve sektör tahminlerine göre uluslararası seyahatin 2019 seviyelerine yükselmesi 2024 yılını bulabilir. Şirket geçen hafta üçüncü çeyrekte salgın nedeniyle yolcu sayısının %97,6 düşerek 142 milyon SGD net zarar ettiğini açıklamıştı.

GCM Yatırım Banner

Boeing siparişlerinden bazılarını 777-9’lara değiştirme kararı, planlamacının düşük satış yapan 777X programı için bir destek olsa da üretim sorunlarının halihazırda vurduğu daha küçük 787’ye baskı yapıyor. Boeing ise geliştirilmekte olan 777X geniş gövdeli uçağının ilk teslimatının 2023 yılına ertelendiğini söylemiş, etkisi 2020 finansal sonuçlarında görülmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.