Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Singapur Ekonomiyi Yeniden Başlatırken Adım Adım İlerleyecek

Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, ülkenin ekonomiyi yeniden başlatmak için adım adım yaklaşım planladığını söyledi. Detaylar şöyle;
Singapur Ekonomiyi Yeniden Başlatırken Adım Adım İlerleyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk başlarda koronavirüsle mücadelede örnek ülkelerden biri olarak gösterilen ancak 17 Mart’ta başlayan ikinci dalgayla vaka sayısı birden katlayarak artan Singapur’da şu ana kadar 17,101 vaka sayısı rapor edildi.

Ancak 15 olan ölüm sayısında büyük başarı gösterdi. Nisan başında enfekte sayısı 1000’ken sert yükseliş bir ayda 15 binlik artışa işaret etti. 5,7 milyon nüfuslu ada ülkesinin nerede hata yaptığı sorgulanırken Başbakan Lee Hsien Loong dün ekonominin yeniden açılışına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Singapur’un ekonomisini yeniden başlatmak için adım adım bir yaklaşım planlarken koronavirüs durumu düzeldiğinde tüm işletmelerin hemen çalışmaya başlayamayacağını söyledi.
Singapur Koronavirüs Vaka Nisan Arttı
Kaynak: Worldometer

İlk önce Singapur’u dünyaya ve küresel tedarik zincirlerine bağlayanların ve iç ekonomi için kritik kabul edilen sektörlerin açılmasına izin verileceğini belirtti. Ancak diğerlerinin, özellikle kalabalığı çeken veya eğlence mekanları ve büyük ölçekli spor etkinlikleri gibi diğer insanlarla yakın temas içerenlerin beklemek zorunda kalacağını dile getirdi.

“Temel hizmetleri devam ettirdik. Ancak ekonominin geri kalanı adım adım açılmak zorunda kalacak, hepsi birden işe başlamayacak. Bazı endüstriler diğerlerinden daha erken açılacak ve daha erken iyileşecektir.”

Diğerlerinin sağlam tutulması gerektiğini ve koşullar izin verdiğinde işe devam etmeye hazır olmaları gerektiğini sözlerine ekledi. Temel hizmetler ve kilit ekonomik sektörler hariç iş yerlerinin çoğu 7 Nisan’dan bu yana kapalıyken toplantılar ve insan hareketi üzerindeki kısıtlamalar da sıkılaştırılmıştı. 21 Nisan‘da ise Lee, önlemlerin sıkılaştırılmış kurallarla 1 Haziran’a uzatıldığını duyurmuştu.

COVID-19 nedeniyle olağan 1 Mayıs mitingini yapamayacaklarını da belirtti. Bunun yerine konuşmasını Facebook hesabından yayımlayacağını söyledi.

Dünkü konuşmasında kısıtlamaların kademeli olarak ve küçük adımlarla kaldırılması gerektiğini vurgulayan Lee, Singapur’u mevcut krizden geçirme stratejisini ortaya koydu ve bunun uzun vadeli yapısal değişikliklere uyuma yardım edeceğini kaydetti.

Pandeminin küresel ekonomiye büyük zarar verdiğini ve Singapur’un açık bir ekonomi olarak gerilemenin yükünü taşıdığını belirtti.

Singapur Başbakanı Açık Ekonomi Pandemi Zarar Gördü “Yeni Covid-19 vakalarının sayısını düşürdükten sonra, devre kesici önlemleri hafifletebilir ve ekonomimizi aşamalı olarak yeniden başlatabiliriz. Bu kolay olmayacak. Covid-19 testini ve temasları takip etmeyi hızlandırmalıyız. Ve önlemlerle dikkatli bir şekilde ilerlemeliyiz, böylelikle enfeksiyonlar tekrar alevlenmez.”

Bununla birlikte turizm ve havacılığın toparlanmasının diğer sektörlerden daha uzun süreceğini çünkü Covid-19 dünyanın geri kalanına tehdit oluşturduğu sürece uluslararası seyahatin kısıtlı kalacağını ekledi.

Tüm bunların yanında Singapur bugün yeni sağlık önlemleri açıkladı. Ülke neredeyse tamamı yabancı işçilerden oluşan 932 yeni vaka rapor ederken yabancı işçiler için sağlık tesislerini genişletme amaçlı yeni plan duyuruldu.

43 özel amaçlı yurdun tamamında sağlık tesisleri, 65.000 civarında işçi barındıran fabrikadan yurda dönüştürülmüş yerlere hizmet verecek sağlık noktaları ve 12 mobil sağlık ekibinin önlemlere dahil olduğu kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu