Yatırım yapmaya başla!

Singapur Ekonomisi 2019’da Sadece Yüzde 0.7 Büyüdü

Singapur ekonomisi 2019’da, 2018’deki yüzde 3.1’lik hızdan önemli ölçüde yavaşlayarak yüzde 0.7 büyüdü. Detaylara aşağıda;
Singapur Ekonomisi 2019’da Sadece Yüzde 0.7 Büyüdü

Singapur ekonomisinin 2019’da yalnızca yüzde 0.7 büyüdüğü açıklandı. Rakam, 2018’deki yüzde 3.1’lik orandan büyük bir gerilemeyi ve aynı zamanda son 10 yılın en yavaş hızını temsil etti. Bloomberg verilerine göre 2009’dan bu yana en yavaş yıllık büyümesini kaydeden Singapur, bununla birlikte son çeyrekte hafif toparlanma gösterdi.

Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (MTI), önceki tahminlere dayanarak 2019’un son üç ayında gayri safi yurt içi hasılanın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0.8 arttığını belirtti. Bunun üçüncü çeyrekte revize edilen yüzde 0.7’lik büyümeye kıyasla artış anlamına geldiği de eklendi.

Büyük ölçüde çeyrek dönemin ilk iki ayında toplanan verilerden hesaplanan dördüncü çeyrek tahmininin, Reuters tarafından açıklanan bir tahminle uyumlu olduğu görüldü.

Singapur Ekonomisi 2019 4 Çeyrek Tahmini Mevsimsellikten arındırılmış yıllık bazda, çeyrek döneme kıyasla ekonominin yüzde 0.1 oranında büyüdüğü aktarıldı. Bu, bir önceki çeyrekteki yüzde 2.4 genişlemenin ve iktisatçıların yüzde 0.4’lük artış beklentilerinin altında geldi. İmalat ardışık dördüncü çeyrekteki daralma dönemi ile durgunluk içinde kaldı. Singapur ekonomisinin yaklaşık beşte birini oluşturan sektör, dördüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 2.1 küçüldü. Singapur ekonomisinin diğer bölgelerindeki büyüme de duraksadı.

Finans ve sigorta sektöründen, diğer hizmet endüstrilerinden ve iş hizmetleri sektöründen destek alan hizmet üreten endüstriler, bir yıl önceye kıyasla yüzde 1.4 arttı.

Singapur Hizmet Üreten Endüstriler Yüzde 1.4 Arttı Bu, üçüncü çeyrekte yüzde 0.9’luk büyümeden daha hızlı oldu. Kamu sektörü inşaat faaliyetlerinin arkasında inşaat dördüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 2.1 arttı. Rakam, son üç aydaki yüzde 2.4’lük büyümeden biraz daha yavaş kaldı. Neticede Singapur’un ihracata yönelik ekonomisi, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının yanı sıra elektronik sektöründeki döngüsel bir gerilemenin etkisiyle 2019’da pek çok engelle karşılaştı.

Politika yapıcılar, tam yıllık ekonomik büyüme tahminlerini üç kez revize etti ve Perşembe günü yayınlanan flaş tahmin yüzde 0.5 ila 1’lik tahmin aralığında geldi.

Singapur Ekonomisi 2019 Yüzde 0.7 Büyüdü OCBC’den Selena Ling, son verilerin Singapur ekonomisinin 2019’un ikinci çeyreğinde dibe ulaştığını doğruladığını söyledi. Ayrıca 2020’deki büyüme büyük ölçüde küresel belirsizliklerin gelişmesine bağlı olacağını ancak yıldızların daha destekleyici bir iyileşme öyküsüne göre dizildiğini bildirdi. 2020 GSYİH büyüme tahminlerinin yıllık yüzde 1 ila yüzde 2 aralığında kaldığını ekledi. Barclays ekonomisti Brian Tan ise Singapur’un GSYİH büyümesinin 2020’de yüzde 0.9 ile sadece ılımlı bir şekilde artmasını beklediğini belirtti.

2019’da yüzde 0.7’lik büyüme tahmini hakkında görüş bildiren DBS ekonomisti Irvin Seah ise 2008’in sonlarında başlayan ve 2009’a kadar süren gerilemeye atıfta bulunarak bunun küresel mali krizden bu yana Singapur için en kötü büyüme performansını ifade etiğini aktardı. Öngörülemeyen olumsuz şoklar dışında önümüzdeki çeyreklerde büyüme ivmesinin kademeli olarak toparlanacağını ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum