Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Singapur’un Sanayi Üretimi, Zayıf 4Ç20 GSYİH’sinin Habercisi

Singapur’un Ekim’de yüzde 19’luk sert düşüş yaşayan imalat sektörü, dördüncü çeyrekte zayıf GSYİH’ye işaret etti. Detaylar aşağıda;
Singapur’un Sanayi Üretimi, Zayıf 4Ç20 GSYİH’sinin Habercisi

Singapur Ekonomik Kalkınma Kurulu tarafından açıklanan verilere göre Ekim ayında ülkedeki sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 19 azaldı. Biyomedikal üretim hariç imalat %2,9 düştü. Yıllık bazda ise imalat çıktısı yüzde 0,9 azaldı.

Biyomedikal üretim hariç imalat yüzde 2,7 düştü. Veriler üzerine görüş bildiren ING Ekonomisti Prakash Sakpal, Singapur’un imalat sektörünün 4. çeyrekte zayıf GSYİH’ye işaret ettiğini söyledi.

Ekim ayında Singapur’un sanayi üretiminde aylık %19,0 (mevsimsellikten arındırılmış) düşüşün ING’nin aylık yüzde 12,4’lük düşüş tahmininden çok daha dik olduğunu dile getirdi.

Fakat Sakpal’a göre şehir devletinin petrol dışı yurt içi ihracatında iki aydır art arda yaşanan daralma göz önüne alındığında, bu tam bir sürpriz olmadı. Ekim’de aylık bazda yüzde 5,3 düşen ihracat, Ekim’de yüzde 11,4 oranında azalmıştı.

Bu da yıldan yıla sanayi üretimi artışını yüzde eksi 0,9’la negatif bölgeye sürükledi ki Eylül’de yüzde 25,6’lık artış bildirilmişti.
Singapur'un Ekim Sanayi Üretimi
Kaynak: EDB

Zayıflık genel olarak tüm imalat sektörlerinde hissedilirken ilaç ve elektronik en büyük zayıflıklar oldu. Bunlar, yılın başlarında üretim gücünün ana kaynakları olduğu gibi son aydaki zayıflığın da temelinde yer aldı.

İlaç sektöründeki yüzde 67’lik düşüş, Eylül ayındaki yüzde 70’lik artışı neredeyse tersine çevirdi ki bu da bu sektörün yıllık üretim artışını bir önceki aya göre %114’ten Ekim’de yüzde 15’e sert düşürdü.

İlaveten elektronikte aylık %10’a yakın düşüş, yıllık okumayı yüzde 33,1 büyümeden yüzde 0,6 küçülmeye sürükledi. Sakpal, Ekim ayındaki zayıf elektronik üretimi ve ihracatın, küresel elektronik yükselişinde düşüşe işaret edebileceğini dile getirdi.

Ayrıca yeni elektronik ürünlere olan talebin tipik tatil sezonu artışının bu yıl büyük ölçüde olmayacağını kaydetti. İlaç sektörü, pandeminin orantısız bir yararlanıcısı olsa da Sakpal’a göre son zamanlarda buradaki aşırı dalgalı faaliyet, genel imalat büyümesinde keskin dalgalanmalara yol açtı.

Sonuç olarak zayıf Ekim aktivitesi büyümesinin 4Ç20’de zayıf GSYİH büyümesinin habercisi olduğunu öngördü. Üçüncü çeyrekteki yüzde 5,8 düşüşe kıyasla dördüncü çeyrekte yüzde 5’le biraz daha ılımlı daralma tahmin etti. Bu görüşün, yukarı yönlü riskten daha fazla olumsuzluk riski altında olduğunu ekledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum