Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Singapur’da 4Ç20 İşsizlik Oranı İyileşerek %3,2’ye Geriledi

Singapur’un 4Ç20 işsizliği önceki çeyreğin rekorlarından düşerken işgücü piyasasında toparlanma işaretleri görüldü. Detaylar aşağıda;
Singapur’da 4Ç20 İşsizlik Oranı İyileşerek %3,2’ye Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Singapur’un mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı, bir ön tahmine göre 3. çeyrekte 16 yılın en yüksek seviyesi olan %3,6’dan 2020’nin 4. çeyreğinde %3,2’ye düştü. 4. çeyrekte yaklaşık 6.100 işçi işten çıkarılırken rakam 3. çeyrekteki 9.120’den düştü. Bu, beş çeyreklik büyümenin ardından personel sayısı azaltmadaki ilk düşüş oldu.

Bu arada, büyük ölçüde yerleşik olmayan çalışma izni sahiplerindeki azalmalara bağlı olarak, hem imalat hem de inşaat sektörlerindeki istihdamdaki düşüşün ortasında, toplam istihdam 4. çeyrekte 13.500 azaldı.

2020’nin tamamı için işsizlik oranı 2019’da %2,3’ten %3’e, yerleşik işsizlik oranı %3,1’den %4,1’e, vatandaş işsizliği ise %3,3’ten %4,2’ye yükseldi.
Singapur İşsizlik 4Ç20
Kaynak: Trading Economics

Bakanlık dördüncü çeyreğin verilerine ilişkin açıklamasında; “COVID-19 salgınının 2020’de işgücü piyasası üzerinde önemli bir etkisi var. En son göstergeler geniş bir iyileşmeye işaret etse de işgücü piyasası hala salgın öncesi seviyelere geri dönmedi” dedi.

Yine de ön tahminler işsizliğin Aralık ayında düşmeye devam ederken daha fazla bölge sakini iş bulduğunu gösterdiğinden, Singapur’un işgücü piyasası 2020’nin son çeyreğinde geniş bir gelişme kaydetti.

Genel işsizlik oranı geçen yılın Aralık ayında Kasım’daki yüzde 3,3’ten Aralık’ta yüzde 3,2’ye düşerken bu ikinci aylık gerileme oldu.
Singapur 3Ç20 İşsizlik
Kaynak: Trading Economics

Singapurlular ve daimi ikamet edenlerde işsizlik oranı yüzde 4,6’dan yüzde 4,4’e düşerken vatandaş işsizlik oranı ise yüzde 4,7’den yüzde 4,5’e geriledi. Eylül 2020 ile karşılaştırıldığında, Aralık’taki genel işsizlik oranı yüzde 3,6’dan 0,4 puan düşse de bir yıl önce kaydedilen yüzde 2,3’ten yüksek geldi.

2020’ye ilişkin verilerle ilgili: “Ancak, bunlar (2020’deki yıllık ortalama işsizlik oranları), 2003’teki SARS sırasında ve 2009’daki küresel mali kriz sırasında gözlemlenen yıllık oranların altında kaldı” dendi.

Bir yetkili, yerleşik istihdamın toparlandığını ancak işsizlik oranının 2019’dakinden neden daha yüksek olduğunu açıklayarak, işe alımların artmasına rağmen, mezunlar gibi işgücüne yeni girenlerle birlikte ekonomik krizin işsizlik oranını yükselttiğini söyledi. “İş yaratıyoruz, ancak şu anda herkesi gerçekten özümsemek için yeterince yaratmadığımızı düşünüyorum” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu