Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Şimşek’ten Yatırımcılara ‘Korkmayın’ Çağrısı!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'ten yatırımcıları rahatlatacak açıklama geldi. Detaylar haberimizde...
Şimşek’ten Yatırımcılara ‘Korkmayın’ Çağrısı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye ekonomisi, son haftalarda oldukça dalgalı bir seyir izliyor. Aslına bakarsanız Türkiye ekonomisinde görülen bu dalgalı süreç, Moody’s’in almış olduğu “not indirim” kararının ardından karışık bir grafik çizmeye başlamıştı. Bu nedenle, Türkiye ekonomisinde volatil bir seyir gözlemlenmekteydi. Türk lirası kademeli olarak dolar karşısında düşüşler yaşamış ve geçen günkü işlemlerde de tarihi rekor kırılmıştı. Dolar/TL’nin yanı sıra, Borsa İstanbul da sert düşüşler yaşamaktaydı. Ayrıca, yurt içi yatırımcıların sıklıkla takip ettiği ve yatırımlar gerçekleştirdiği altın piyasasında da kazan kaynamaya başlamıştı.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) yıl bitmeden faiz artırımına gideceğine yönelik beklentilerin giderek artmasının ardından altının ons fiyatı, 1250 dolar seviyesinin altına kadar gerilemişti. Oysaki altın, hepimizin yakından takip ettiği üzere 2016 yılının en çok kazandıran yatırım aracı konumunda bulunuyordu. Altın piyasasında görülen kazanımların temel nedeni ise İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış için Brexit oylamasına gitmesi ve FED’in yılın başından bu yana gerçekleştirdiği toplantıların tamamında faiz artırımını pas geçmesiydi. Kapalıçarşı’da işlem gören gram altın da, yurt içi ve yurt dışı gelişmelere bağlı olarak 123 lira seviyelerine kadar gerilemişti.

Yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından Türkiye ekonomisi, yeni bir krize mi sürükleniyor soruları akıllara gelmeye başlamıştı. Tarihi rekorların kırılmaya başladığı bugünlerde, politika yapıcılardan gelecek açıklamalar da merakla beklenmekteydi. Tam da bu noktada, hepimizin yakından takip ettiği bir isim olan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, devreye girdi ve Türkiye ekonomisinin görünümüne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Şimşek’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Günlük ve kısa vadeli dalgalanmalar sizi korkutmasın”

Şimşek yaptığı açıklamada; 15 Temmuz sürecinin ardından, Türkiye’nin yatırım olgusunu güçlendirmeye başladığını belirterek, zorlu süreçlerin başarıyla atlatıldığını söyledi. Türkiye ekonomisinin belirlenen hedefler doğrultusunda sıkı bir duruşla ilerlediğini belirten Şimşek, stratejik planlamanın oldukça önemli olduğunu ve Türkiye’nin bunu başarmak adına gerekli adımları attığını dile getirdi.

Açıklamalarının devamında ise Şimşek, yatırımcılara önemli çağrılarda bulundu. Şimşek, yatırımcıların günlük veya kısa vadeli dalgalanmalardan korkmaması gerektiğini vurguladı. Reform sürecinde, temelin sıkı takip edilmesi gerektiğini belirten Şimşek, yatırımcıların doğru adımlar atmasını ve Türkiye ekonomisine güvenmesi gerektiğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar