Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek: TCMB Yeterli Sıkılaştırma Yaptığını Düşünüyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TCMB’nin uyguladığı para politikasına dair düşüncelerini bildirdi.
Şimşek: TCMB Yeterli Sıkılaştırma Yaptığını Düşünüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “İstanbul KÖİ Haftası (PPP Week)” etkinliğinde konuşma yaptı. Kamu Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) Araştırma Merkezi ve DEİK işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte, ekonomiye dair değerlendirme yaptı.

Türkiye’nin dünya sıralamasında 90’ı aşkın yükselen ve gelişmekte olan ülkenin önünde, 38. sırada yer aldığını, dijital dönüşüm konusunun bir diğer önemli alan olduğunu ifade etti. Bu konunun aynı zamanda altyapının bir parçası olduğunu söyleyen Şimşek, “Diğer bir husus ise sürdürülebilir enerji altyapısıdır. İklim değişikliği önemli bir gerçekliktir. İklim değişikliğiyle mücadelede de sürdürülebilir enerji altyapısına yatırım yapmamız önemlidir.“ dedi.

Kurulu Gücümüzün Yüzde 55’i Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından

Türkiye’nin enerji altyapısı yatırımlarında geçmiş dönemlere kıyasla ilerleme kaydettiğini belirten Şimşek, kurulu güç kapasitemizin yaklaşık yüzde 55’inin yenilenebilir enerji kaynaklarından oluştuğunu açıkladı. Önümüzdeki 10 yıl boyunca yatırımların yaklaşık 100 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini dile getirdi.

Gelişmekte olan ülkelerin toplam yatırım ihtiyacı 10 yıl önce 2,5 trilyon dolar, şimdi ise 4 trilyon dolar olduğunu belirten Şimşek, Türkiye’nin bugüne kadar 249 KÖİ projesini başarıyla hayata geçirdiğini ve KÖİ projelerinde önde gelen ülkelerden biri olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’nin en iyi gelişmekte olan ülke uygulamalarıyla karşılaştırıldığında, 2040’a kadar 405 milyar dolarlık bir yatırım açığı tahmini yapıldığına dikkat çekti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) fiyat istikrarı doğrultusunda para politikasında gerekli adımları attığını ve sıkılaşma sürecinin başladığını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

“Destekleyici maliye ve gelir politikaları uyguladık. Önümüzdeki dönemde de daha destekleyici gelir ve maliye politikalarını uygulamaya devam edeceğiz.” diyen Şimşek, TCMB’nin yeterli sıkılaştırma yaptığını düşündüğünü aktardı.

Uygulanan ekonomi programının işe yarayacağına inandıklarını ancak ileriye dönük olarak sabırlı olunması gerektiğini belirtti.

Dengeli Büyümeyle Cari Açığı Azaltmak İstiyoruz

Türkiye’nin büyüme sorunu olmadığını, dengeli bir büyüme patikasıyla cari açığı azaltmak istediklerini ifade eden Şimşek, “Türkiye büyüklük açısından Çin ve Hindistan değil ama kesinlikle en iyi performansı gösteren gelişmekte olan piyasalarla aynı seviyede. Neden? Çünkü burası girişimci bir ülke. Nüfusta nispeten olumlu bir demografik yapıya sahibiz.” dedi.

Merkez Bankası rezervlerinin önemli ölçüde iyileştiğini, seçime az bir zaman kala birçok spekülasyon olduğunu belirterek, dün verdiği röportajda bu konuya dair düşüncelerini paylaştığını hatırlattı.
(Kaynak:AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.