Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Şimşek: Dünya Bankası’nın Türkiye Kararı OVP’nin Bir Başka Onayı

Bakan Şimşek, Dünya Bankası'nın Türkiye'ye ilgisinin artmasının OVP'nin bir başka onayı olduğunu söyledi. Detaylar haberde...
Şimşek: Dünya Bankası’nın Türkiye Kararı OVP’nin Bir Başka Onayı
Son Güncelleme: 
Yorum

Orta Vadeli Program’ın (OVP) açıklanmasından sonra Türkiye’ye yönelik 17 milyar dolarlık programa ek olarak 18 milyar dolarlık yeni paket sunmayı planladıklarını duyuran Dünya Bankası’na yönelik Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten değerlendirme geldi.

Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmede “Dünya Bankası’nın Türkiye’ye olan ilgisini önemli ölçüde artırma kararı, orta vadeli ekonomik programımızın bir başka onayıdır.” ifadelerini kullandı.

Bankanın üç yıl içinde Türkiye’nin kamu ve özel sektörüne sağladığı finansmanı ikiye katlayarak 35 milyar dolara çıkarmayı planladığını aktardı.

Dünya Bankası’nın paha biçilmez ortaklığını ve Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına yönelik güçlü bağlılığını takdir ettiklerini bildirdi.

“Böylesine Bir Dış Finansman ile OVP Başarılı Bir Şekilde Yürütülecek”

Bakan Şimşek, Dünya Bankası’nın bu kararının Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) daha önce açıkladığı yaklaşık 51 milyar dolarlık üç yıllık yatırım planına ek olarak geldiğini söyledi.

Şimşek açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Böylesine önemli bir dış finansmanın mevcudiyeti, şüphesiz programımızın başarılı bir şekilde yürütülmesini artırmaktadır.”

OVP’nin amaçlarından bahseden Şimşek, bunların makroekonomik ve finansal istikrarı sağlamak, kapsayıcı ve sürdürülebilir büyümeyi teşvik etmek ve deprem sonrası yeniden yapılanmayı başarıyla tamamlamak olduğunu söyledi.

Söz konusu programın üretkenliği artırmak için reform ivmesini canlandırmaya odaklandığını kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu