Yatırım yapmaya başla!

Şimşek’ten Apple’a Türkiye’ye Gelin Teklifi!

Şimşek’ten Apple’a Türkiye’ye Gelin Teklifi!

Hepimizin yakından takip ettiği üzere, dünyaca ünlü teknoloji devi Apple, şirket tarihinin en zorlu süreçlerinden birini yaşıyor. Avrupa Komisyonu’nda görülen üç yıllık dava, iki gün önce sonuçlandı. Merakla beklenen kararda komisyon, Apple ile İrlanda hükümetinin gizli bir anlaşma yaptıklarını ve bu doğrultuda Apple’ın diğer şirketlere oranla oldukça düşük miktarda vergi ödediğini tespit etti. Böylelikle komisyon; Apple’ın, İrlanda’ya 13 milyar Euro vergi cezası ödemesine hükmetti. Komisyon kararının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Geçen gün ise Apple CEO’su Tim Cook, vergi cezasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu. Cook yaptığı açıklamada, komisyon kararını haksız bulduklarını ve bu doğrultuda gerekli mecralara itiraz talebinde bulunacaklarını dile getirmişti. Cook’un açıklamalarından dikkat çeken noktaların yer aldığı bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, rekor düzeyde vergi cezasına çarptırılan Apple’a ilginç bir teklifte bulundu. Şimşek Apple’a yaptığı teklifte; Apple’ın üretimini ve merkezini Türkiye’ye taşıması durumunda, kendilerine her türlü kolaylığın sağlanacağını dile getirdi. Şimşek’in dikkat çeken bu teklifi daha önceleri; beyaz eşya, tütün mamulleri ve tarım makineleri sektöründeki beş uluslararası şirketle imzalanmıştı.

Apple’a iki avantaj sunulacak!

Şimşek’in Apple’a yaptığı teklifin detaylarında iki önemli avantaj bulunuyor; Süper teşvik ve Apa farkı. Süper teşvik avantajında; Apple’a, üretim merkezini Türkiye’ye taşıması durumunda kurumlar vergisi ve gelir vergisinde büyük kolaylık sağlanıyor. Ayrıca şirket bu paket sayesinde beş yıla kadar vergi tatilinden de yararlanabilmekte. Tüm bunların yanı sıra Apple, Türkiye’ye fabrikasını ücretsiz kurabilme ve ücretsiz elektrik kullanabilme imkanlarına da sahip olabilir. Apa farkında ise Türk hükümeti Apple’ın ithal ettiği malın fiyatını baştan belirleme hakkına sahip. Yani üç yıl aynı ithal fiyatından vergi alınabiliyor.

Türkiye’nin bu anlaşmalar dahilinde beş şirket ile çalıştığı biliniyor. Ancak bu şirketlerin ismi vergi mahrumiyetine bağlı olarak kamuoyuna açıklanmıyor. Şimşek’in bu teklifini Apple’ın nasıl değerlendireceği ise bugünlerin en önemli gündem maddesi olmuş durumda. Önümüzdeki günlerde Apple’ın tutumunu bekleyip, göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum