Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

SIM Kartlar için Tehdit Oluşturan SimJacker’ın Hangi Ülkeleri Etkilediği Açıklandı

Geçtiğimiz günlerde SIM kartlarda ortaya çıkan bir güvenlik açığının 29 ülkeyi etkilediği açıklandı.
SIM Kartlar için Tehdit Oluşturan SimJacker’ın Hangi Ülkeleri Etkilediği Açıklandı
Yorum

Bilindiği üzere cep telefonları mobil operatörler ile bağlantı kurmak için SIM karta ihtiyaç duyuyor. Milyonlarca kullanıcının birbiri ile iletişim kurmasına olanak sağlayan bu kartların tehdit oluşturmaması adına herhangi bir güvenlik açığına sahip olmaması gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma sonucu milyonlarca kullanıcı için risk oluşturan bir açığa rastlanmıştı. SimJacker adlı açık ile saldırganların cep telefonu kullanıcılarını doğrudan hedef aldığı ve kişisel bilgilerini ele geçirebildiği belirtiliyor.

Açıktan faydalanmak adına karşı tarafa sadece SMS göndermek yeterli oluyor. Kullanıcıların gelen SMS’i açması ile beraber saldırganlar cep telefonu üzerinde kontrol sahibi olabiliyor. Araştırmayı yapan Adaptive Mobile Security aradan geçen zaman içerisinde SimJacker adlı güvenlik açığının hangi ülkeleri tehdit ettiğini gösteren bir rapor yayınladı.

SımJacker ile ilgili Yeni Rapor

SımJacker ile ilgili Yeni Rapor

SimJacker adlı güvenlik açığını ortaya çıkaran Adaptive Mobile Security, son olarak bir harita yayınladı ve haritada hangi ülkelerdeki kullanıcıların risk altında olduğunu ortaya koydu. Ayrıntılı açıklamalara yer verilen raporda hangi ülkelerin ve kaç operatörün de bu açığın etkisi altında olduğu belirtildi.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre 29 ülke ve 61 mobil operatörün SimJacker adlı güvenlik açığından etkilenmiş durumda. Saldırıların [email protected] ve kablosuz internet tarayıcısı teknolojisinden yararlandığı ve milyonlarca kullanıcıyı etkilediği belirtiliyor. Haritadan görüleceği üzere ülkemizdeki mobil operatörlerin böyle bir risk altında olmadığı görülüyor.

Açıktan Etkilenen Ülkeler

Açıktan Etkilenen Ülkeler

Adaptive Mobile Security tarafından hazırlanan raporda SimJacker’ın ağırlıklı olarak Amerika kıtasını etkisi altında aldığını söyleyebiliriz. Güvenlik şirketi tarafından yapılan açıklamada etkilenen ülkeler şu şekilde:

Kuzey Amerika: Meksika, Guatemala, Honduras, Kosta Rika, Nikaragua, Belize, El Salvador, Dominik Cumhuriyeti ve Panama.
Avrupa: İtalya, Bulgaristan ve Kıbrıs.
Güney Amerika: Peru, Kolombiya, Brezilya, Ekvador, Şili, Arjantin, Uruguay ve Paraguay.
Afrika: Nijerya, Gana, Benin, Fildişi Sahili ve Kamerun.
Asya / Orta Doğu: Suudi Arabistan, Irak, Filistin ve Lübnan.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu