Yatırım yapmaya başla!

SIM Kartlarda Ortaya Çıkan Güvenlik Açığı Milyonlarca Kullanıcıyı Tehdit Ediyor

Yapılan son araştırma SIM kartlarda milyonlarca kullanıcı için tehdit oluşturan güvenlik açığı olduğunu ortaya koydu.
SIM Kartlarda Ortaya Çıkan Güvenlik Açığı Milyonlarca Kullanıcıyı Tehdit Ediyor

Günümüzde cep telefonlarının ve internet kullanımının yaygınlaşması ile beraber kullanıcılar için tehdit oluşturan durumlara daha fazla rastlamaya başlandı. Akıllı telefon kullanıcılarının çeşitli uygulamalar ve platformlar aracılığı ile takip edildiğine ya da verilerinin ele geçirildiğine sıkça tanık olmuşuzdur. Teknoloji şirketleri güvenlik açıklarını ortadan kaldırmak adına sürekli önlem almaya devam ediyor ancak benzer durumların yaşanmasının önüne geçilemiyor.

Son olarak yapılan bir araştırma çok daha global boyutta bir güvenlik açığının varlığını ortaya çıkardı. Güvenlik şirketi AdaptiveMobil’in araştırmacılarının yaptığı çalışma SIM kartlarda yüksek riske sahip açık tespit etti. Söz konusu açık kullanıcıların telefonunun kontrol edilmesine ve verilerin ele geçirilmesine dair pek çok tehlikeye izin veriyor.

SIM Kartlarda Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

SIM Kartlarda Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

Cep telefonlarının haberleşme işlevini yerine getirmesi için gerekli olan SIM kartlarda korku yaratan bir güvenlik açığına rastlandı. Araştırmacılar bu açığa SimJacker adını veriyor ve bu açık sayesinde milyonlarca kullanıcının izinsiz şekilde takip edildiğini belirtiyor. SIM kartlarda bulunan S@T Browser adı verilen uygulamada bulunan açık sayesinde cep telefonu kullanıcılarının kontrol edilebildiği ifade edildi.

Açığı tespit eden araştırmacılar sorunun giderilmesi için çalışma başlattı. Sistemin nasıl işlediğine değinecek olursak bir şirket ülkelerin kurumlarından veri akışı sağlıyor. S@T Browser uygulamasının olduğu SIM kartlar dünya genelinde 30’dan fazla ülkede kullanılıyor. Araştırmacılar hangi ülkelerin bu açıktan etkilendiğini açıklamadı. Üstelik bu açık sayesinde kullanıcıların telefonundan SMS gönderme, çağrı başlatma ve telefondaki tüm verilerin kopyalanması gibi işlemler yapılabiliyor.

Kullanıcıya SMS Gönderiliyor

Kullanıcıya SMS Gönderiliyor

Araştırmacılar konuyla ilgili açıklamasında SIM kart açığından faydalanmak adına sadece bir SMS gönderilmesinin yeterli olduğunu belirtiyor. Fiyatı 10 dolar gibi ucuz olan bir cihaz ile gerekli kodlar oluşturuluyor ve bu kodlar karşı tarafa SMS olarak gönderiliyor. Bu aşamadan sonra siber korsanlar hedef aldıkları cep telefonlarını istedikleri gibi takip edebiliyor ve kontrol edebiliyor.

Güvenlik uzmanları ise kullanıcılara nereden geldiği belli olmayan SMS’lere karşı dikkatli olmalarını öneriyor. Telefonda bilinmeyen bir aktivite saptandığında GSM operatörlerine gidilmesi ve yardım alınması gerektiği belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum