Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi Açıldı! Erdoğan’dan Açıklamalar

Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemizi en üst lige çıkartacağımız yeni bir döneme girdiğimizi belirtti.
Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi Açıldı! Erdoğan’dan Açıklamalar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Silivri Yeraltı Doğal Gaz Depolama Tesisi Kapasite Artış Töreni’nde konuşuyor. Tesis, Türkiye’nin en büyük doğal gaz deposu olmasının yanında Avrupa’nın da en büyük gaz deposu olma özelliğine sahip.

“Silivri Yer Altı Doğal Gaz depolama tesisinin yeni fazıyla 4,6 milyar metreküpe ulaşan toplam kapasitenin ülke ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Avrupa’daki en büyük yer altı depolama tesisi haline gelmiştir.” diyen Erdoğan, kullanımın en yoğun olduğu dönemde bile ülkemizin talebinin dörtte birini karşılayabileceğini söyledi.

Türkiye’nin kendi vatandaşlarına ve sanayisine sunduğu enerji hizmetiyle dünyanın 17’nci büyük arzına sahip ülkesi olduğunu belirtti. Kısa ve orta vadede kalkınma hedeflerini yavaşlatacak sorunları yaşamamak için her türlü tedbiri alacaklarını belirterek Türkmenistan ziyaretine değindi.

Son genişletme çalışmalarının denizden 3 kilometre açıktaki platformlar vasıtasıyla 18 kuyuda, 31 bin metre deniz sondajı yaparak gerçekleştirildiğini açıkladı.

Ülkemizi En Üst Lige Çıkaracağımız Bir Döneme Giriyoruz

Avrupa’nın yaşadığı gaz sorunlarının yaşanmaması için her türlü tedbiri aldıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “20 yıla sığdırdığımız asırlık işlere harcadığımız emeklerimizin meyvelerini toplamaya başlayarak ülkemizi en üst lige çıkaracağımız yeni bir döneme giriyoruz.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Tesisin günlük 45 milyon metreküp enjeksiyon ve 75 milyon metreküp geri üretim kapasitesine sahip olduğunu belirterek, “Amacımız, ülkemizi en kısa sürede doğalgaz referans fiyatının oluştuğu küresel bir merkez haline dönüştürmektir. Enerji vizyonumuzu, 2053’de birincil kaynaklarda dışa bağımlılığımızı yüzde 71’den yüzde 13’e indirecek şekilde belirledik.” dedi.

160 milyon ton eşdeğer petrol enerji arzımız olduğunu, bunun maddi değerinin 81 milyar doları bulacağını belirtti.

Enerjide Hala Dışa Bağımlılık Söz Konusu

Yerli ve yenilenebilir kurulu gücün artırılmasına rağmen enerjide hala ciddi bir dışa bağımlılığımız olduğunu belirtti.

Doğal gazda ihtiyacı karşılamadan arzu edilen kalkınma seviyesine ulaşılamayacağını belirten Erdoğan, Karadeniz’de dünyanın en geniş sondaj filosunu kurarak 540 milyar metreküplük rezerv keşfedildiğini hatırlattı.

Türk Akım Projesiyle Bulgaristan, Yunanistan, Kuzey Makedonya, Romanya, Bosna-Hersek, Sırbistan ve Macaristan’a gaz akışı sağlandığını, söz konusu proje üzerinden Avrupa’ya 18,5 milyar metreküp gaz sevkiyatı yapıldığını bildirdi.

Trakya’nın doğal gazda, enerjide bir hub haline geleceğini söyleyen Erdoğan, konuşmasını “Halen toplamda 20 milyar dolarlık bir yatırımın sürdüğü Nükleer Güç Enerjisini de bu tabloya eklediğimizde, artık enerji alanında bambaşka bir seviyeye yükseleceğiz. Orta Asya ve Akdeniz’deki yeni gelişmelerin ardından, ülkemizin bu özelliği daha da pekişecektir.” sözleriyle sürdürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.